Kazachstán v plamenech – souvisí požáry vegetace s klimatickou změnou?

Kazachstán v plamenech – souvisí požáry vegetace s klimatickou změnou?

Na začátku září vypukly v několika oblastech Kazachstánu rozsáhlé požáry. Nejprve zasáhly dva Kostanajskou a Východokazachstánskou oblast, později se rozšířily do dalších. Oheň...

celý článek
Stromy vs. město? Nová pravidla ochrany zeleně v kazašské Karagandě

Stromy vs. město? Nová pravidla ochrany zeleně v kazašské Karagandě

Oblastní parlament v kazašské Karagandě schválil nová pravidla pro údržbu a ochranu zeleně. Účelem nové právní úpravy bylo uvést pravidla do souladu s celostátními předpisy a...

celý článek
Lidé v kazašské Karagandě usilují o záchranu „zeleného srdce” města

Lidé v kazašské Karagandě usilují o záchranu „zeleného srdce” města

Dne 11. června se občané kazašského města Karagandy zúčastnili protestního shromáždění – prvního ekologického protestu v historii města. Co je tam přivedlo? Jejich společná vůle...

celý článek

Kazachstán

Podle Global Carbon Atlas se Kazachstán v roce 2019 umístil na dvacátém prvním místě mezi největšími světovými znečišťovateli a je jednou z ekonomik s největší uhlíkovou stopou na světě, přičemž hlavním producentem emisí CO2 je energetický sektor. V dobách Sovětského svazu byl nejen místem táborů nucených prací pro politické vězně, ale také dějištěm zemědělského experimentu s rozoráváním stepí na nekonečné celiny nebo obracením toků řek pro zavlažování bavlníkových plantáží, kvůli němuž vyschlo Aralské jezero. Bez varování obyvatel se zde testovaly jaderné bomby, ve velkém se těžilo uhlí a budovaly obří hutě. Kazachstán tak dnes patří k nejznečištěnějším zemím světa. Zatímco staré ekologické zátěže nejsou dodnes odstraněny, přibývají k nim nové – například znečištění Kaspického moře kvůli těžbě ropy.

Usilujeme o zmírnění klimatické změny

Zemědělství, lesnictví a vodní zdroje země jsou vůči změně klimatu mimořádně zranitelné. Zvýšená četnost a rozsah povodní a sucha představují vážné riziko pro hospodářství země a obživu obyvatel. Cílem našeho projektu, realizovaného s kazašskou nevládní organizací EcoMuseum, je zapojit veřejnost do opatření zmírňujících klimatickou změnu s důrazem na zapojení mladých lidí. Toho dosahujeme díky pořádání seminářů a workshopů pro studenty a studentky. Zvláštním grantem podpoříme také nejšikovnější novináře a novinářky, kteří se tématu klimatické změny věnují. Vrcholem projektu bude sepsání regionální strategie pro zmírňování klimatické změny v Karagandské oblasti.

Kazachstán bez jedů

kazakhstanPomáháme identifikovat horká místa znečištění životního prostředí a odhalovat jejich vliv na lidské zdraví – například kvůli kontaminaci slepičích vajec a velbloudího mléka nebo zamoření písku na dětských hřištích. Sestavili jsme žebříček největších znečišťovatelů a pomohli řadě občanských iniciativ řešit místní ekologické problémy. Ve městě Aktau jsme například docílili uzavření nevyhovující skládky komunálních odpadů.

Zachránili jsme irbise a sajgu!

Sajga tatarská je kriticky ohrožená antilopa. Politici a těžaři přesto chtějí v přírodní rezervaci Usťjurt v západním Kazachstánu dobývat zemní plyn. Je to jedno z mála míst, kde sajga zimuje. Odborníci prosazují zápis této náhorní plošiny na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO kvůli skalním výchozům, stepní přírodě, neobvyklým horám i unikátním podzemním mešitám. Nechceme, aby sajgu postihl stejný osud jako geparda indického, kterého lidé v této části světa před pár dekádami vyhubili. Podporujeme kampaň místních odborníků a nevládních organizací za důslednou ochranu Usťjurtu.

Irbis neboli levhart sněžný. Poslední dvě stovky těchto velkých kočkovitých šelem, jež žijí v Kazachstánu, měly v roce 2017 přijít o část svého domova. Developeři napojení na politiky chtěli ukrojit pozemky národního parku Ile-Alatau poblíž bývalého hlavního města Almaty a postavit zde luxusní turistický resort pro deset tisíc návštěvníků denně. Místo divokých lesů, luk a skalnatých hor sjezdovky, lanovky, bazény a desítky budov. Naši petici proti projektu podepsalo přes patnáct tisíc lidí. Díky podpoře veřejnosti a organizací z celého světa se podařilo devastační projekt zastavit.

Podrobnější informace najdete v angličtině na https://english.arnika.org/kazakhstan, v ruštině na https://arnika.org/ru/kazakhstan a v ruštině a kazaštině na stránkách https://ecocitizens.kz 

Naši práci podporuje Evropská Unie, mezinárodní síť IPEN a Global Greengrants Fund.

Publikace

Ponořte se do našich publikací, které nabízíme zdarma ke stažení.
další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Bydlení Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena