Vermikompostér snadno a levně
Dneska už není problém objednat na internetu bytový vermikompostér, na výběr je z mnoha designů v cenovém rozpětí 1200 – 3500 Kč. Výroba vlastního je ale snadná, zábavná, může se zapojit celá rodina a když budete šikovní, vyjde vás na pár korun.
Co budete potřebovat k výrobě?
- 2 – 3 stohovatelné nádoby s víkem
- nůž
- vrtačka a vrták 4 a 6 mm
- nýtovačka s nýty (20-30ks) o průměru 4mm nebo lepidlo
- netkaná textílie (balení v hobby marketech či zahrádkářstvích mají několik m2, vy ale potřebujete jen malý kousek na zakrytí horního víka, tak ji zkuste poptat při shánění žížalí násady
Nádoby mohou mít různý tvar a velikost, důležité je, aby se daly zavřít a skládat na sebe od nádob od zmrzliny (1,5l) přes kbelíky od barev nebo štuku až po 15-20l nádoby od potravin z jídelen. Zkuste se poptat v potravinových provozovnách, bezobalových obchodech nebo řemeslníků. Využijete tak potencionální odpad a plast upcyklujete.
Nářadí nemusíte kupovat, zkuste si ho vypůjčit v půjčovnách nebo od kamarádů či sousedů.
Vermikompostér funguje tak, že do spodní nádoby odtéká přebytečná tekutina (žížalí výluh) a v horních nádobách se kompostuje.
Naším cílem bude spojit víka a dna nádob, aby vermikompostér držel pohromadě, žížaly měly přístup vzduchu a vysrážená vlhkost mohla odtékat.
A teď už se pustíme do výroby!
1. krok – Vyřízněte do víka spodní nádoby velký otvor tak, aby od kraje zůstala plocha cca 3cm. Za tento okraj budeme připevňovat horní nádobu.
2. krok – Připevněte víko ke kbelíku. Připravte si vrtačku a vrták 4mm, otočte horní nádobu dnem vzhůru, přiložte víko s otvorem a provrtejte obě vrstvy.
První dírku hned snýtujte dohromady, aby se vám víko během dalšího vrtání neposunulo, jako druhou vyvrtejte díru na opačné straně víka a také hned snýtujte. Postupujte dále, dokud nespojíte víko s nádobou kolem dokola.
3. krok – Vyvrtejte díry do horní nádoby pro odtékání vlhkosti. Použijte vrták o průměru 6mm a navrtejte díry cca 2cm od sebe
4. krok – Začistěte díry po vrtání nožíkem. Snadno to jde krouživým pohybem.
5. krok - Provrtejte víko horní nádoby, aby měly žížaly přístup vzduchu. A opět začistěte dírky.
Základní kompostér máte hotový. Pokud máte ale velkou produkci bioodpadu, můžete si vyrobit i patro třetí. Postup je stejný. Je potřeba horní nádobě vyvrtat díry na odtok vlhkosti, vyříznout díru do víka spodní nádoby a obě perforované části spojit k sobě nýty nebo lepidlem.
Násadu žížal snadno seženete na facebookové skupině Vermikompostování nebo na komunitní mapě mapko.cz.
Hodně zdaru při kompostování!
Více tipů jak vytvářet méně odpadu najdete v naší nové publikaci.