Zvaž to

 

Příručka Jak na odpady v Praze, kterou jsme pro vás vydali, je již ke stažení. Je plná informací a dat, tipů a rad, které vám pomůžou snižovat vlastní odpad. Najdete v ní i mnoho odkazů na tématické projekty, knihy nebo podcasty, nejen pro Pražany. Pokud se vám bude líbit, můžete sdílet odkaz ke stažení.

Ke stažení: Jak na odpady v Praze

Odpad, který vyhodíme, jen tak nezmizí. Musí se nějak zužitkovat nebo zlikvidovat. Velká část odpadů se v Praze energeticky využívá. Z 50 až 60 % se na výhřevnosti podílí plasty, které se tak sice využijí, ale jsou neobnovitelným zdrojem energie. Jeden obyvatel Prahy průměrně vyhodí 200 kg směsného odpadu a 140 kg tříděného odpadu ročně, více se o odpadech dozvíte zde. V porovnání s Evropou se jedná o nadprůměrné hodnoty a je na čase začít svou produkci odpadu snižovat.

rozbor popelnice cbrozbor černé popelnice na směsný odpad v Českých Budějovicích

Naše vlastní popelnice plníme my. A toto je přesně ta chvíle, kdy jako jednotlivci můžeme a dokážeme něco změnit. Při našem rozboru černé popelnice na směsný odpad na sídlišti v Českých Budějovicích jsme zjistili, že ¾ hmotnosti popelnice vůbec nemusí mířit do spalovny. Celý článek si přečtěte zde.

Zajímají nás vaše konkrétní příběhy. Ukážeme si na běžných životních situacích, kolik odpadu produkujeme a jak bychom to snadnými kroky společně mohli změnit.

nakup bez obalunákup bez nadbytečných obalů

Množství odpadu můžeme snížit šetrnějším způsobem života a to se vyplatí i finančně. Méně odpadů = méně placených svozů, méně vyhozeného jídla = méně vyhozených peněz. Správným tříděním můžeme směsný odpad zredukovat z 15 na 10 popelnic na osobu za rok. V obcích v ČR s nejnižší produkcí směsného odpadu vystačí domácnostem pouhé 3 popelnice na rok.

10z15

Plán je jasný – zjistit, jaké různé možnosti snížení komunálního odpadu máme.

Nábor do průzkum jsme již ukončili. Máte- li zájem, zapůjčíme vám závěsné váhy pro vlastní průzkum. Pro více informací pokračujte na záložku Průzkum.

 

Každý den můžeme vytvářet méně odpadu.

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě