Zvaž to

 

Příručka Jak na odpady v Praze, kterou jsme pro vás vydali, je již ke stažení. Je plná informací a dat, tipů a rad, které vám pomůžou snižovat vlastní odpad. Najdete v ní i mnoho odkazů na tématické projekty, knihy nebo podcasty, nejen pro Pražany. Pokud se vám bude líbit, můžete sdílet odkaz ke stažení.

Ke stažení: Jak na odpady v Praze

Odpad, který vyhodíme, jen tak nezmizí. Musí se nějak zužitkovat nebo zlikvidovat. Velká část odpadů se v Praze energeticky využívá. Z 50 až 60 % se na výhřevnosti podílí plasty, které se tak sice využijí, ale jsou neobnovitelným zdrojem energie. Jeden obyvatel Prahy průměrně vyhodí 200 kg směsného odpadu a 140 kg tříděného odpadu ročně, více se o odpadech dozvíte zde. V porovnání s Evropou se jedná o nadprůměrné hodnoty a je na čase začít svou produkci odpadu snižovat.

rozbor popelnice cbrozbor černé popelnice na směsný odpad v Českých Budějovicích

Naše vlastní popelnice plníme my. A toto je přesně ta chvíle, kdy jako jednotlivci můžeme a dokážeme něco změnit. Při našem rozboru černé popelnice na směsný odpad na sídlišti v Českých Budějovicích jsme zjistili, že ¾ hmotnosti popelnice vůbec nemusí mířit do spalovny. Celý článek si přečtěte zde.

Zajímají nás vaše konkrétní příběhy. Ukážeme si na běžných životních situacích, kolik odpadu produkujeme a jak bychom to snadnými kroky společně mohli změnit.

nakup bez obalunákup bez nadbytečných obalů

Množství odpadu můžeme snížit šetrnějším způsobem života a to se vyplatí i finančně. Méně odpadů = méně placených svozů, méně vyhozeného jídla = méně vyhozených peněz. Správným tříděním můžeme směsný odpad zredukovat z 15 na 10 popelnic na osobu za rok. V obcích v ČR s nejnižší produkcí směsného odpadu vystačí domácnostem pouhé 3 popelnice na rok.

10z15

Plán je jasný – zjistit, jaké různé možnosti snížení komunálního odpadu máme.

Nábor do průzkum jsme již ukončili. Máte- li zájem, zapůjčíme vám závěsné váhy pro vlastní průzkum. Pro více informací pokračujte na záložku Průzkum.

 

Každý den můžeme vytvářet méně odpadu.

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě