Jak bude průzkum probíhat a jaké jsou odměny za účast

 

Novinka: Publikace Jak na odpady v Praze, kterou jsme pro vás vydali je již ke stažení. Je plná informací a dat, tipů a rad, které vám pomůžou snižovat vlastní odpad. Najdete v ní i mnoho odkazů na tématické projekty, knihy nebo podcasty. Pokud se vám bude líbit, můžete sdílet odkaz ke stažení.

Ke stažení: Jak na odpady v Praze (pdf)

Přihlaste se do výzkumu pomocí formuláře!


Dozvěděli jsme se, kolik směsného a tříděného odpadu průměrně vyhodíme. Bude zajímavé porovnat si to s vlastní domácností.

V rámci průzkumu od vás budeme potřebovat, abyste vážili své odpadky minimálně 2 měsíce, ale budeme rádi za delší spolupráci.

Průzkum je rozdělený do dvou fází:

1. sběr dat - vážení, sdílení zkušeností
2. výstup - vyhodnocení, sestavení plánu na snížení domácího odpadu přímo vám na míru

 

Sběr dat: vážení

Závěsnou váhu vám zapůjčíme a poskytneme i tabulku pro zapisování. 

Chceme všechny vaše odpadky. Nemusíte se ostýchat něco vyhodit nebo se toho naopak snažit vyhodit co nejvíce. Vyhazujte a separujte tak, jak jste byli doposud zvyklí.
Vážit a zapisovat budete celé koše / pytlíky. Nebojte, nemusíte vážit jednotlivé kousky, co vyhazujete, stačí pytel, který hodláte hodit do kontejneru.

vazeni pytle s plastem


Zaznamenávejte běžně vyhazované odpadky (směs, papír, plast...) i ty výjimečné (textil, elektro, barvy…). 
Naměřené hodnoty zaznamenávejte do tabulky. Zapisujte hmotnosti jednotlivých typů odpadu podle kontejneru, do kterého jste ho vyhodili. 
 
Příklad – stará zimní bunda
Pokud vyhazujete starou zimní bundu do černé popelnice na směsný, zapište její hmotnost do kolonky pro směsný odpad.
Pokud jí vyhodíte do kontejneru na textil, zapište do kolonky pro textil.
Pokud jí darujete / vyměníte, zapište do kolonky darované / využité.

Do kolonky poznámky zapisujte důvody výkyvu (např. oslava jako důvod, proč je tolik vyhozeného skla ), dotazy, nápady atd.

Pokud nepoužíváte pytle do koše, je potřeba si odvážit nádobku, do které odpad sbíráte a před zapsáním hmotnosti do tabulky odečíst hmotnost nádoby.
Př. hmotnost nádoby je 80g. Zvážený kyblík 295g - 80g nádoba = 215g směsi k zapsání.

vazeni smes      zapis smes

 

Sběr dat: sdílení zkušeností 

Sdílení vašich zkušeností je důležitá část výzkumu. 

Před tím, než začnete vážit, se sejdeme osobně nebo on-line a pobavíme se o odpadech. V průběhu vážení sledujte, které druhy obalů a jiných odpadků vyhazujete nejčastěji. Budeme zjišťovat, jak vám s prevencí vzniku odpadu pomoci. Řeknete nám, co vás při vyhazování odpadků napadá, co vám vyhovuje, co vám vadí nebo co byste ráci změnili. Zároveň nám můžete napsat vaše zkušenosti nebo poslat fotky, kdykoliv vás něco napadne, na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Výstup – Manuál prevence vzniku odpadu v domácnostech

Na základě vašich zkušeností a potřeb pro vás vypracujeme návrh na snížení odpadu přímo ve vaší domácnosti. Dále vytvoříme z našich i vašich nabytých zkušeností Manuál prevence vzniku odpadu v domácnostech a budeme jej sdílet pro inspiraci dalším zájemcům. Díky konkrétním příběhům uvedeme různé příklady do praxe.

 

Odměny za účast

Vážíme si, že do průzkumu, který zabere delší čas, jdete s námi, a proto jsme si pro vás připravili bezodpadové odměny. Během průzkumu nebudete nijak hodnoceni, odměna je poděkování za účast. Připravujeme inspirativní balíčky workshopů a věcných cen. Workshopy se budou konat v létě, bude vypsáno několik termínů, na které se budete moci zdarma přihlásit.

 

Workshopy:

Ekologické praní a úklid domácnosti
- výroba pracího prášku, máchadla (soda, ocet, kyselina citronová, perkarbonát)
- háčkování jutové drátěnky

Výroba kosmetiky a rozluštění složení
- výroba soli do koupele, masti s esenciálními oleji, deodorantu, balzámu na rty, recepty
- vytipované ingredience, kde a jak hledat, non-toxicUpcyklace – inspirace

- pásek Boio z použitých cykloduší
- peněženka z kartonu od mléka
- džínové kapsičky

 Poukazy do bezobalového obchodu Bout
- 25% sleva na nákup

Publikace od Arniky
- nahlédnout můžete na e-shop

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe Kanál Dunaj-Odra-Labe