Jak průzkum probíhal

 

Dozvěděli jsme se, kolik směsného a tříděného odpadu průměrně vyhodíme. Bude zajímavé porovnat si to s vlastní domácností.

Pomůcky
Tabulka pro zapisování hodnot
- většina účastníků preferovala tištěnou tabulku, kterou měli připravenou na očích, aby ze začátku nezapomínali vážit
Váha
- půjčovali a stále půjčujeme závěsné váhy, ale snadno to zvládnete i s kuchyňskou váhou, co máte doma.

      vazeni pytle s plastem

Zapisujte všechny materiály: směs (zbytkový), bioodpad, sklo, papír, plast, kov, olej, tetrapak, textil, nebezpečné/ostatní (sběrný dvůr, lékárna), darované/využité (prodej, výměna, přímá charita ne kontejner na textil)

Příklad – stará zimní bunda
Pokud vyhazujete starou zimní bundu do černé popelnice na směsný, zapište její hmotnost do kolonky pro směsný odpad.
Pokud jí vyhodíte do kontejneru na textil, zapište do kolonky pro textil.
Pokud jí darujete / vyměníte, zapište do kolonky darované / využité.

Účastníci vážili to, co byli zvyklí vyhazovat, někteří z nich netřídili bioodpad a u některých materiálů se během dvou měsíců nebyla příležitost. Něteří však ze zvědavosti ve vážení pokračují. Čím déle budete vážit, tím přesnější budou vaše výsledky.

Do kolonky poznámky zapisujte důvody výkyvu (např. oslava jako důvod, proč je tolik vyhozeného skla ), dotazy, nápady atd.

Pokud nepoužíváte pytle do koše, je potřeba si odvážit nádobku, do které odpad sbíráte a před zapsáním hmotnosti do tabulky odečíst hmotnost nádoby.
Př. hmotnost nádoby je 80g. Zvážený kyblík 295g - 80g nádoba = 215g směsi k zapsání.

vazeni smes      zapis smes

Máte-li zájem, stále půjčujeme závěsné váhy a poskytneme i tabulku pro zapisování., napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jak naši účastníci dopadly se dozvíte v následujícím odkazu Příběhy.

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Petice 30 pro Prahu Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě