Jak průzkum probíhal

 V rámci projektu a průzkumu Zvaž to, který probíhal v roce 2022, jsme se dozvěděli, kolik směsného a tříděného odpadu průměrně vyhodíme. Bude zajímavé porovnat si to s vlastní domácností.

Pomůcky
Tabulka pro zapisování hodnot
- Většina účastníků preferovala tištěnou tabulku, kterou měli na očích, aby ze začátku nezapomínali vážit.
Váha
- Půjčovali a stále půjčujeme závěsné váhy, ale snadno to zvládnete i s kuchyňskou váhou, kterou máte doma.

      vazeni pytle s plastem

Zapisujte všechny materiály: směs (zbytkový), bioodpad, sklo, papír, plast, kov, olej, tetrapak, textil, nebezpečné/ostatní (sběrný dvůr, lékárna), darované/využité (prodej, výměna, přímá charita ne kontejner na textil).

Příklad – stará zimní bunda
Pokud vyhazujete starou zimní bundu do černé popelnice na směsný odpad, zapište její hmotnost do kolonky pro směsný odpad.
Pokud jí vyhodíte do kontejneru na textil, zapište do kolonky pro textil.
Pokud jí darujete / vyměníte, zapište do kolonky darované / využité.

Účastníci vážili to, co byli zvyklí vyhazovat - někteří z nich například netřídili bioodpad. Něteří ze zvědavosti ve vážení pokračovali i po skončení průzkumu. Čím déle budete vážit, tím přesnější vaše výsledky budou.

Do kolonky Poznámky zapisujte důvody výkyvu (např. oslava jako důvod, proč je tolik vyhozeného skla), dotazy, nápady atd.

Pokud nepoužíváte pytle do koše, je potřeba si odvážit nádobku, do které odpad sbíráte a před zapsáním hmotnosti do tabulky odečíst hmotnost nádoby.

Příklad:
hmotnost nádoby (kyblíku) je 80 g. Zvážený kyblík plný odpadu váží 295 g - 80 g (kyblík jako takový) = 215g odpadu k zapsání.

vazeni smes      zapis smes

Stále půjčujeme závěsné váhy a poskytneme i tabulku pro zapisování. Máte-li zájem, napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jak účastníci našeho průzkumu dopadly se dozvíte v sekci Příběhy.

 

Pokud budete chtít nějakou nápovědu, jak začít, stáhněte si naší příručku Jak na odpady v Praze plnou informací, dat, tipů a rad či odkazů na tématické projekty, knihy nebo podcasty, nejen pro Pražany. Pokud se vám bude líbit, můžete sdílet odkaz ke stažení.

 

Ke stažení: Jak na odpady v Praze

 

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě