Pro obce

Hlavním problémem nakládání s komunálními odpady v ČR je vysoká produkce směsného odpadu (SKO). Obce tohoto odpadu produkují kolem 200 kg/ob/rok, firmy dalších zhruba 70 kg/ob/rok. Produkce SKO lze snížit. To potvrzují tyto faktory:

  • o 100 kg/ob/rok nižší produkce SKO v zemích jako Rakousko či Německo (příklady)
  • velké rozdíly v produkci SKO mezi jednotlivými sídly ČR (od 100 do 400 kg/ob/rok)
  • nízká produkce odpadů v řadě měst a obcí ČR

Máte-li produkci SKO vyšší než je 150 kg/ob/rok, máte možnost tuto produkci snížit. Při posouzení stavu je třeba zohlednit počet bytů, kde se topí uhlím, počet rekreačních objektů, případně vliv dalších původců komunálního odpadu.

Máme ověřeno, že domácnosti jsou běžně schopni dosáhnout produkce 120 kg/ob/rok, v menších obcích to může být při vhodné motivaci a dobrém nastavení systému i 60 kg/ob/rok. Doporučenou hodnotu produkce lze spočítat dle naší metodiky roku 2019.

Nabízíme Vám:

  • seznámit se s příklady obcí a měst ČR s nízkou produkcí SKO (web s příklady dobré praxe).
  • seznámit se faktory, které produkci směsného odpadu ovlivňují (příručky pro obce
  • ke zhlédnutí nabízíme videozáznam semináře z roku 2022 (web s videem)
  • kontaktovat nás a požádat o konzultaci, přednost mají obce do 2000 obyvatel (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Publikace

Ponořte se do našich publikací na téma předcházení vzniku odpadů, jejich recyklace a nakládání s nimi.
Další publikace

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě