Jak zachovat přírodní klenoty. Do Česka přijedou bosenští strážci řek

2.11.2018 - PRAHA | Tiskové zprávy
Loňské setkání koalice ochránců řek nedaleko ohrožené řeky Sany
FOTO: Markéta Šedivá / Arnika
Skupina ochránců přírody z Bosny a Hercegoviny během příštího týdne sjezdí Česko a navštíví místní případy ohrožených řek. Během pěti dnů se seznámí s tuzemskými kauzami chystaných vodních děl - například na Oslavě, Bečvě a Labi. Cílem je podpořit ekologické iniciativy na Balkáně, kde jsou řeky divokou výstavbou přehrad zásadně ohroženy.

Biolog, ekolog, právnička, urbanistka a dva místní aktivisté - šest osobností ochrany bosenských řek. “River keepers” (neboli Strážci řek), jak jsou obecně nazýváni díky krátkému dokumentární klipu z roku 2016, navštíví české řeky díky Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

"Některé dobré příklady ochrany přírody v České republice stojí za to ukázat a sdílet je i v zahraničí, jedním z nich je například úspěšná kampaň na záchranu údolí řeky Oslavy," poznamenává Zuzana Vachůnová, koordinátorka bosenského projektu Arniky.

Projekt vodní nádrže Čučice v Přírodním parku Oslava a Přírodní rezervaci Údolí Oslavy a Chvojnice v Jihomoravském kraji byl v prosinci 2016 zrušen na základě hlasitých protestů místních obyvatel.

Současně ale existuje stále několik případů nedostatečné ochrany českých řek, např. probíhající boj o Bečvu bez přehrad nebo dlouhotrvající dvacetiletý spor ohledně regulace Labe a stavby jezů u Děčína.

Všechny tyto lokality ekologové navštíví mezi 5. a 9. listopadem. Hlavním cílem “turné” je přeshraniční sdílení zkušeností při dlouhodobé ochraně řek, které lze docílit mnoha nástroji - oslovením místních úřadů nebo odpovědných státních orgánů, sepsáním petice nebo přímými akcemi, jako učinili obyvatelé vesničky Kruščica, ze které do Česka přijedou klíčové postavy místní organizace Maida Bilal a Enes Salkić.

Řeky na celém Balkáně čelí vážné hrozbě, na poloostrově má vyrůst bezmála 3 000 přehrad. "Tento nešťastný vývoj jen poškodí naši přírodu, a navíc i ekonomiku, a lidem v Bosně a Hercegovině nepřinese nic pozitivního. Také proto se proti této divoké výstavbě protestují," uvádí Jelena Brkić z Centra pro životní prostředí a dodává: "Sdílení příběhů řek a vzájemných zkušeností je pro všechny ochránce přírody velká inspirace.”


DENNÍ AGENDA

 PONDĚLÍ  Praha: Konference Koalice pro řeky (CAMP, Vyšehradská 57, 128 00 Praha 2)

 ÚTERÝ 

 Praha: Návštěva České inspekce životního prostředí - Oddělení ochrany vod
 Děčín: Exkurze ke kaňonu Labe: Kampaň na ochranu chráněné oblasti coby lokality Natura 2000
 STŘEDA 

 Praha: Příklady obnovy řeky v hlavním městě
 Příležitost pro setkání s médii
 ČTVRTEK   Oslavany: Úspěch kampaně "Zachraňme údolí Oslavy"
 PÁTEK 

 Hranice na Moravě: "Zachovejme Bečvu bez Přehrady"
 Čehovice (Koalice pro řeky): Příklady revitalizačních projektů

 

ÚČASTNÍCI STUDY-TOUR

Goran Krivić (Koalice na ochranu řek Bosny a Hercegoviny) - Klíčový člen Koalice pro Sanu se následně stal také koordinátorem Koalice na ochranu řek Bosny a Hercegoviny, sítě občanských organizací a jednotlivců zřízené v roce 2016, která usiluje o udržitelnou ochranu posledních divokých řek Bosny a Hercegoviny.

Saudin Merdan - Biolog se zaměřením na zoologii a ekologii, je jedním z koordinátorů výzkumných aktivit v kampaních na ochranu řek v Bosně a Hercegovině.

Maida Bilal a Enes Salkić (aktivisté z Kruščice) - koordinátorka místní kampaně a člen Eko Bistra Kruščica, nevládní organizace vytvořené koncem loňského roku s pomocí Arniky a Centra pro životní prostředí za účelem zastavení dvou projektů vodních elektráren na řece Kruščica po srpnovém násilném zásahu speciálních policejních jednotek.

Lejla Arnaut (Národní středisko Aarhuské úmluvy) - Právní poradce a ředitelka Sarajevského střediska Aarhuské úmluvy, které dohlíží na dodržování Aarhuské úmluvy o environmentální demokracii a poskytuje právní pomoc místním iniciativám prostřednictvím Koalice na ochranu řek Bosny a Hercegoviny.

Jelena Brkić (Centrum pro životní prostředí) - Odbornice na územní plánování Centra pro životní prostředí, koordinátorka iniciativy "Naš Prostor", které zajišťuje posílení a aktivní zapojení občanů do procesu přípravy místní územní dokumentace.

 

Study-tour je součástí projektu "Koalice pro řeky: Posílení místních komunit Bosny a Hercegoviny" projektu Arniky a Centra
pro životní prostředí podpořeného Programem transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

BiH loga

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu