Více než 120 zemí se minulý týden dohodlo na zařazení dvou toxických chemikálií přidávaných do plastů a jednoho pesticidu na seznam látek určených k úplné eliminaci ze životního prostředí podle Stockholmské úmluvy. Delegáti se na konferenci probíhající v Ženevě shodli, že zpomalovač hoření dechloran plus, který je používán například v monitorech nebo obalech elektrických kabelů, naplňuje kritéria úmluvy pro jejich celosvětový zákaz. Stejně se rozhodli i u stabilizátoru ultrafialového záření UV-328 a pesticidu metoxychlor.
Několik zemí rovněž vyzvalo ke konkrétním navazujícím krokům, které by umožnily identifikovat materiály a odpady, které již dechloran plus a UV-328 obsahují. Ohledně tohoto návrhu nepanovala jednoznačná shoda a proto se strany zatím dohodly pouze na tom, že pověří odbornou radu úmluvy vyhodnocením možností značení těchto materiálů v budoucnosti. Studie zveřejněná Arnikou a organizací IPEN během jednání přitom zjistila vysoké množství zakázaných perzistentních organických látek v recyklovaných plastových hračkách a ve slepičích vejcích v okolí míst zpracovávajících odpad v Keni. Právě absence značení přítomnosti toxických látek v materiálech, které se stávají odpadem, vede k tomu, že se takové materiály dále recyklují a spotřebitel není o této skutečnosti při nákupu recyklovaného zboží informován.
„Konference smluvních stran dnes učinila důležitý krok k ochraně lidského zdraví a životního prostředí před třemi chemickými látkami spojenými s vážnými zdravotními potížemi a ohrožením biologické rozmanitosti,“ uvedla dr. Sara Brosché, vědecká poradkyně IPEN. „Zbytečné a nebezpečné výjimky bohužel povedou k pokračujícímu vystavení toxickým látkám, zejména pro lidi pracující s odpady a komunity v zemích s nízkými a středními příjmy, kde materiály obsahující tyto chemikálie často končí.“
Minulý týden Arnika a IPEN zveřejnily studii založenou na datech, která se nám podařilo získat díky našim partnerům z Ecological Alert and Recovery - Thailand (EARTH) v rámci našeho společného projektu zabývajícího se znečištěním v Thajsku. Ta upozornila na vysoké hladiny dechloranu plus v krvi thajských dělníků, kteří rozebírají elektronický odpad, stejně jako v jejich jídle – například ve vejcích slepic chovaných poblíž těchto recyklačních zařízení. Dechloran plus se totiž často používá jako zpomalovač hoření v plastech používaných právě v elektronice a automobilovém průmyslu. Při demontáži těchto toxických plastů za účelem jejich recyklace jsou pracovníci vystaveni jejich působení. V porovnání s referenční skupinou pracovníků nedalekých ekologických farem obsahovala krev recyklačních dělníků v průměru 40krát vyšší množství dechloranu plus.
„Naším úkolem tady na konferenci je upozornit delegáty na situaci v zemích globálního Jihu, ve kterých Arnika a IPEN působí, a kde často odpad s toxickými látkami končí,“ říká Jitka Straková, odbornice Arniky na toxické látky ve spotřebním zboží a v odpadech. „Jsme rádi, že nedošlo k udělení výjimek pro recyklaci odpadu s těmito toxickými látkami. Nicméně, pokud se v budoucnosti delegáti neshodnou na dostatečně přísných limitech i pro odpady a nezajistí značení výrobků, které nebezpečné látky obsahují, komunity věnující se recyklaci v rozvojových zemích budou nadále vystavování jejich toxickým dopadům.“