Moldavské studentky a studenti si vyzkoušeli, jak může vypadat „měkká“ turistika, která je šetrná k lidem i přírodě. Během exkurze na jihu země v oblasti nového národního parku Dolní Dněstr si prohlédli tamní krásy pěšky, ze sedla kola i z kánoe.
Poznávací výlet pro studenty místních středních škol proběhl ke konci srpna v regionu Dolního Dněstru. Jeho cílem bylo seznámit mladé lidi s potenciálem nově vyhlášeného národního parku a s možnostmi, které nabízí pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu. Kromě přednášky a návštěv se účastníci výletu zapojili do dobrovolnických aktivit přímo v terénu. „Máme radost, že mladí lidé v Moldavsku mají zájem o rozvoj svého regionu a o takový způsob cestování, který je v souladu s přírodou a její ochranou,” komentuje Pavel Pinkava, koordinátor společného projektu neziskových organizací Arnika a Biotica, v rámci kterého exkurze proběhla.
Akci zahájil starosta města Ștefan Vodă, které je se svými téměř osmi tisíci obyvateli největší obcí na území národního parku a letos bylo při příležitosti Evropského roku mládeže vyhlášeno hlavním moldavským městem emladých. Starosta provedl pětadvacet studentů po místních pamětihodnostech a poté se skupina přesunula do obce Grădinita, kde navštívila místní vinařství a vydala se na cyklistický výlet. Trasa výletu zahrnovala také vyhlídková místa, která v minulých letech zvelebila naše partnerská organizace Biotica. Organizátoři exkurze přiblížili účastníkům, proč je příroda regionu Dolního Dněstru jedinečná a v čem spočívá význam nově vzniklého národního parku.
Druhý den účastníci navštívili Lomakinskou vyhlídku s kaplí a nově zrekonstruovaným památníkem obětem 2. světové války. Studenti se také dozvěděli o podpoře a principech měkkého cestovního ruchu a důležitosti ochrany životního prostředí v národním parku. Po tomto teoretickém úvodu se pustili do úklidu pláže v obci Răscăieți. Po obědě se skupina přesunula do penzionu Meșter Faur v obci Cioburciu, kde jim lidový řemeslník Pavel Țăranu předvedl, jak se pletou košíky a další předměty z proutí. Poté se účastníci seznámili se základy kanoistiky a vyrazili na výlet po řece Dněstr, která je největším lákadlem této oblasti a možná i celého Moldavska.
„Mladí lidé z oblasti národního parku Dolní Dněstr mají to štěstí, že žijí v regionu s neocenitelnou přírodní hodnotou. Snažili jsme se, aby měli v srpnu možnost zažít díky exkurzi po nejcennějších oblastech národního parku zajímavé chvíle, vzájemně se poznat a přijít s novými nápady pro rozvoj svých lokalit,“ uzavírá Liliana Josan, jedna z organizátorek exkurze a projektová koordinátorka organizace Biotica.
Tato exkurze byla v rámci společného projektu Arniky a Biotiky podpořena z Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Ke startu připravit.
V kánojích na řece Dněstr.
Sportem ku zdraví.
Cykloturistika jako cesta k udržitelné budoucnosti.