Navzdory chladnému počasí a ještě převážně spící přírodě naši moldavští partneři – nezisková organizace Biotica – v únoru a březnu nezaháleli. Spolu s dobrovolníky se pustili do sázení stromů podél řek Dněstr a Bălțata. Sázení je součástí dlouhodobé snahy moldavských kolegyň a kolegů o zapojení místních komunit do zalesňování moldavské krajiny. V důsledku intenzivního kácení a zemědělské činnosti totiž dnes lesy pokrývají pouze asi třetinu Moldavska, dříve lesnaté země. „Odlesnění vedlo k narušení schopnosti krajiny pojmout vodu. V důsledku toho dochází ke střídání intenzivního sucha a záplav, čímž jsou zasaženy zejména venkovské oblasti. Cílem vysazování stromů podél řek je proto pomoci obnovit rovnováhu v krajině a tyto extrémy zmírnit,“ vysvětluje Pavel Pinkava, projektový koordinátor ze sdružení Arnika, proč je vysazování stromů součástí společného projektu.
Vzpomínky na les
„Jako malý kluk jsem si rád hrával v lese,“ vypráví Veaceslav Covalenco z městečka Căușeni, proč se pravidelně účastní sázení stromů, a dodává: „V dnešní době pozoruji tolik typů degradace krajiny v důsledku odlesňování, že cítím povinnost přiložit ruku k dílu. Taky se mi líbí, že tu potkávám lidi, se kterými jsme na stejné vlně, protože si váží přírody.“ Doufá, že počet dobrovolníků s dalšími akcemi poroste a úměrně tomu také zalesněná plocha. Během tří sázecích akcí, které se již letos konaly, naši kolegové z Bioticy vysázeli spolu s dobrovolníky již asi 1 300 vzrostlejších stromů.
Liliana Josan, moldavská koordinátorka, říká: „Sázeli jsme vrby, topoly, duby, lesní jabloně, akáty, ale i růžové a bezové keře. Dobrovolníci se na naše akce sjíždí z různých koutů Moldavska. Většinou jsou to lidé, kteří chtějí věnovat svůj volný čas ochraně přírody.“ Potvrzuje tak Veaceslavova slova o lidech, které spojuje zájem o stav moldavské krajiny.
Na stráži moldavské přírody
Ve středu zájmu společného moldavského projektu organizací Arnika a Biotica jsou vesnice ve čtyřech oblastech – Țipova, Bălțata-Bălăbănești, rezervaci Iagorlîc v Podněstří a v oblasti dolního Dněstru – jejichž charakter je utvářen řekami. Projekt je financován z programu Transition Promotion Program vyhlášeným MZV ČR a bude zahrnovat širokou škálu činností.
V rezervaci Iagorlîc již podněsterští experti nainstalovali deset umělých hnízd pro vodní ptactvo. V plánu je také zformování občanské stráže přírody, která bude dohlížet na to, aby nedocházelo k nežádoucím zásahům do krajiny – mimo jiné, aby již zmíněné sázení nepřišlo vniveč. „Chceme podporovat místní komunity a spolupracovat také s institucemi zodpovědnými za ochranu přírody, aby došlo ke zlepšení její úrovně v cílových oblastech, stejně jako ke zvýšení počtu dobrovolných strážců a strážkyň,“ vysvětluje Liliana.
Kromě toho, že je v plánu vysázet asi 4 900 stromů a pokračovat v instalaci umělých hnízd pro vodní ptactvo, budou také pořádány workshopy pro občanské strážce přírody, nebo akce při příležitosti významných dnů jako je Den Země nebo Big Jump 2022. „Doufáme, že projekt zvýší povědomí o moldavských řekách jako krajinném prvku, jehož hodnota v boji s klimatickou změnou a extrémy počasí je neocenitelná. Proto musíme věnovat pozornost ochraně říčních ekosystémů, aby se je podařilo zachovat také pro budoucí generace,“ uzavírá Pavel Pinkava.