Ochrana přírody nemůže nikde fungovat bez nadšených dobrovolníků. Proto se tým Arniky v květnu vypravil do Moldavska předávat zkušenosti s fungováním dobrovolných strážců přírody v České republice. Jejich moldavští kolegové se v budoucnu mají podílet také na ochraně míst, o která se dnes stará naše partnerská organizace Biotica.
Jedním z hlavních pilířů společného projektu neziskových organizací Biotica a Arnika je školení dobrovolných strážců, v tamním žargonu inspektorů, přírody. V malém moldavském městečku Ștefan Vodă na jihu země jsme se v květnu aktivně zúčastnili workshopu pro kandidáty na tuto pozici. Vlastimil Karlík, odborník z Arniky, seznámil přítomné s tím, jak funguje systém ochrany přírody v České republice a jakou roli v něm hrají dobrovolní strážci. Školení se zúčastnilo dvacet jedna místních, včetně profesionálních strážců a lesníků. Na závěr přednášky představitel Inspektorátu ochrany životního prostředí Moldavska předal prvním čtyřem účastníkům certifikáty dobrovolných strážců. Jedním z nich byl i třiadvacetiletý Michael, který právě končí studium ekologie na univerzitě. Proč se k dobrovolným strážcům přidal? „Je důležité, aby se někdo zajímal o budoucnost, pokud máme nějakou mít. Chodit ve volném čase po lese je navíc dobré pro moje zdraví,“ usmívá se.
Dobrovolní strážci v Moldavsku žádným povinným školením procházet nemusejí. Cílem projektu je proto připravit adepty na jejich službu tak, aby ji mohli vykonávat co nejlépe. Pro strážce připravuje Arnika manuál, ze kterého budou moct čerpat inspiraci při své práci v chráněných územích. Pomůže jim například při komunikaci s návštěvníky. Na tomto manuálu spolupracuje Arnika s Inspektorátem ochrany životního prostředí Moldavska a také s Asociací strážců přírody ČR.
Druhý workshop, tentokrát pro strážce přírody v regionu Podněstří, se konal 18. června v oblasti přírodní rezervace Iagorlik a zúčastnilo se ho sedmnáct osob. Budoucí strážci byli proškoleni v oblasti zásad ochrany přírody včetně základů jejího právního rámce. Dostali také konkrétní instrukce, jak postupovat v různých situacích, které mohou při jejich službě nastat. Například, když zaznamenají porušování pravidel ze strany návštěvníků, přichytí při činu pytláky, nebo zpozorují lesní požár.
! PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII Z EXKURZE DO REZERVACE IAGORLIK !
Po přednášce následovala exkurze do vlastní přírodní rezervace Iagorlik. Tato oblast byla v minulosti výrazně poničena těžbou dřeva a pastevectvím. V posledních třiceti letech byl proto přístup do této oblasti omezen a pastevectví zde bylo zakázáno. V současnosti se zdejší krajina pomalu vrací ke svému původnímu stavu, o čemž se účastníci mohli přesvědčit z vyhlídkové věže v oblasti Litvino. Doufáme, že k obnově moldavské krajiny přispěje i svědomitá služba strážců a strážkyň přírody, jejichž školení podpoří náš společný projekt.