„Zelená Bělarus bude místem, které oceňuje kulturní, etnickou, rasovou, sexuální, náboženskou a duchovní rozmanitost, a jež podporuje vytváření vztahů s respektem ke všem lidem. Bude to země otevřená novým myšlenkám a lidem přispívajícím k rozvoji kultury, společnosti a ekonomiky,“ píše se v úvodním textu nového webového portálu Zelená Bělarus, jenž spustila nevládní organizace Ekodom za podpory Arniky.
Přestože bělaruská občanská společnost se nachází pod velkým tlakem a stále čelí represím režimu prezidenta Lukašenky, nevládní organizace se nevzdávají a přicházejí s komplexním návrhem na budoucí modernizaci země v souladu s celoevropskou strategií Zelené dohody.
„Budoucí Bělarus je zemí příležitostí a vysoké kvality života, místem, kde není místo pro nenávist, zoufalství a strach. Možná se vám zdá divné, že jsem nezmínila slovo „ekologie“ ani „zelený“. My se snažíme nevyčleňovat životního prostředí jako samostatnou oblast. Všechny procesy v ekonomice i státní správě musí zahrnovat ochranu biodiverzity, správné využívání zdrojů, adaptaci na klimatické změny a zelená města. Pokud mluvíme o zelené Bělarusi, našem snu, zelené principy musí být průřezové,“ vysvětluje zakladatelka nevládní organizace Ekodom Irina Sukhy.
Transformace nás nesmí zaskočit
Ekodom s podporou Arniky sestavil k přípravě zelené vize rozsáhlou pracovní skupinu. Materiál vznikal postupně v průběhu dvou let. K diskusím nad ním se opakovaně sešly desítky zástupců aktivních nevládních organizací – jak těch, jež stále působí v Bělarusi, tak i těch, jejichž lídři byli nuceni ze země uprchnout a pokračují v práci v emigraci.
„Může se zdát zvláštní, že během politické krize a války v Ukrajině mluvíme o zelené budoucnosti Bělarusi, ale toto téma je velmi důležité. Jsme si jisti, že dříve nebo později začne v Bělarusi transformace. Teď nedokážeme říct, jakým způsobem změny nastanou – zda dojde k revoluci, Lukašenka zemře nebo se stane něco jiného. Pokud chceme ovlivnit směr, kterým se bude naše země měnit a znovu budovat, musíme být na ten okamžik připraveni. Musíme vědět, co změnit, jaké zákony přepsat, jaké reformy navrhnout,“ dodává Irina Sukhy.
Nový portál je dostupný na adrese: https://belarusgreen.vision