Dne 17. října 2022 bělaruské úřady zařadily na seznam extremistických skupin nevládní organizaci Ekodom, nejstarší ekologickou organizaci v Bělarusi. Jako důvod uvedly, že organizace i přes své dřívější úřední rozpuštění pokračuje ve své činnosti prostřednictvím internetu ze zahraničí a její členové údajně provádějí extremistické aktivity.
„Je zřejmé, že jde jen o pokračování systematických represí nelegitimního režimu proti bělaruské občanské společnosti obecně a ekologickým aktivistům zvláště,” napsali k tomu představitelé organizace na sociálních sítích. „Namísto věcných odpovědí na stížnosti ekologů zvolil režim cestu eskalace.” [1]
Organizace Ekodom byla založena již v roce 1996. Více než 26 let prosazuje ochranu práva občanů na zdravé životní prostředí, pomáhá Bělarusům řešit konkrétní ekologické problémy. Dlouhodobě také vedla kampaň proti stavbě jaderné elektrárny Astravets ruským Rosatomem – a právě tím na sebe přivolala hněv režimu. V srpnu 2021 bělaruské úřady organizaci formálně zlikvidovaly a nařídily jí uhradit státu 87 bělaruských rublů za soudní výlohy. Bezpečnostní složky prohledaly kanceláře organizace, stejně jako byty ředitelky Mariny Dubiny a zakladatelky organizace Iriny Suchij.
Na 7. zasedání označily signatářské státy Aarhuské úmluvy [2] koncem října 2021 přítomní signatáři označili likvidaci organizace za případ politického pronásledování a šikany nevládních organizací. Vyzvaly bělaruskou vládu, aby obnovila registraci Ekodomu, jinak jí hrozí pozastavení zvláštních práv a výsad garantovaných úmluvou (psali jsme ZDE). Registrace organizace Ekodom obnovena nebyla. Naopak, o pět měsíců později, 18. července 2022, běloruské úřady oznámily, že se Bělarus rozhodla od Aarhuské úmluvy odstoupit (ZDE). Za další tři měsíce bělaruská KGB prohlásila Ekodom za extremistickou skupinu. „Falešné obvinění z extremismu je pouze dalším krokem na cestě dlouhodobého pronásledování bělaruských ekologických aktivistů. Odstoupením od Aarhuské úmluvy dal Lukašenkův režim najevo, že nehodlá občanům poskytovat informace a zajistit jim právo vyjadřovat se ke stavbám, bránit se proti znečištění a aktivně se podílet na řešení aktuálních problémů týkajících se životního prostředí. Prohlášení Ekodomu za extremistickou organizaci je hanebné, ale bohužel nijak překvapivé,“ komentuje událost předseda Arniky Martin Skalský.
Proces označení nevládní organizace za extremistickou v Bělarusi nevyžaduje soudní projednání. Stačí rozhodnutí ministerstva vnitra nebo obávané tajné policie KGB, která v zemi stále funguje. V souladu s bělaruskou legislativou je vytvoření, financování a účast v extremistické skupině, jakož i poskytování pomoci v její činnosti, trestné. Výklad těchto aktivit je přitom velmi vágní a často záleží na libovůli státních orgánů autoritářského režimu.
Ekodom pokračuje ve své činnosti navzdory domovním prohlídkám, zadržení a politicky motivované likvidaci a uvádí: „Litujeme, že v současné době jsou v Bělarusi takto zvráceným způsobem ‘uznávány’ úspěchy organizací občanské společnosti. Přesto pokračujeme v práci pro svou zemi.”
Poznámky:
[1] Celý článek v angličtině najdete zde: https://ecohome.ngo/ecohome-has-been-recognised-as-an-extremist-formation/
[2] Aarhuská úmluva byla podepsána 25. června 1988 jako výsledek čtvrté ministerské konference Evropské Hospodářské komise OSN „Životní prostředí pro Evropu” v dánském městě Aarhusu a k dnešnímu dni ji ratifikovalo 47 zemí z regionu Evropy a Střední Asie. Po odstoupení Bělarusi je signatářů 46. Úmluva zavazuje členské státy k tomu, aby občanům aktivně a zcela zpřístupnily informace o stavu životního prostředí a jeho dopadu na zdraví obyvatel. Státy musí také zajistit, aby se mohl každý rovně podílet na rozhodování o projektech, jež mají významný dopad na životní prostředí, a zapojovat se do přípravy plánů a politik. Nakonec poskytuje občanům právo na soudní ochranu v případech, kdy úřady standardy úmluvy porušují. Aarhuská úmluva je považována za nejvýznamnější dokument své doby. Spojuje v sobě práva životního prostředí s občanskými právy a představuje nástroj k prohloubení demokracie.