Může být nebezpečný textil?

Ano, některá barviva mohou obsahovat například těžké kovy, látky s nemačkavou úpravou zase formaldehyd. Zejména voděodolné oblečení zase může obsahovat perfluorované látky, z nichž některé, jako je PFOS, jsou na seznamu persistentních organických látek a byly v EU zakázány v roce 2010. I když se textil mezi nebezpečnými výrobky objevuje méně často než například plastové výrobky, stává se to. Doporučujeme kupovat oblečení z přírodních materiálů a každý textil před použitím nejprve vyprat.

Chci dceři koupit pláštěnku z PEVA materiálu. Jedná se o bezpečný materiál?

PEVA je kopolymer ethylenu a vinyl acetátu. Neobsahuje halogeny ani ftaláty, takže by měl byt bezpečný, rozhodně je to lepší varianta než PVC a může představovat vhodnou alternativu k výrobkům z této přinejmenším problematické látky.

Jakému materiálu v dětské obuvi např. v holínkách se mám vyhnout? Je polyuretan v kombinaci s kaučukem bezpečný?

Kaučuku, i směsi kaučuku s polyuretanem, se nemusíte obávat. Tyto materiály jsou zhlediska užití bezpečné. Nedoporučujeme však kupování bot a oblečení z PVC, to totiž může obsahovat ftaláty, které se nošením uvolňují. Problematická je u PVC zejména výroba a likvidace - při výrobě se používají mnohé karcinogenní látky, při likvidaci taktéž, navíc PVC nelze recyklovat a používat znovu.

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Letiště Petice Nechceme Sjezdovku Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě