Darujte

Může být nebezpečný textil?

Ano, některá barviva mohou obsahovat například těžké kovy, látky s nemačkavou úpravou zase formaldehyd. Zejména voděodolné oblečení zase může obsahovat perfluorované látky, z nichž některé, jako je PFOS, jsou na seznamu persistentních organických látek a byly v EU zakázány v roce 2010. I když se textil mezi nebezpečnými výrobky objevuje méně často než například plastové výrobky, stává se to. Doporučujeme kupovat oblečení z přírodních materiálů a každý textil před použitím nejprve vyprat.

Chci dceři koupit pláštěnku z PEVA materiálu. Jedná se o bezpečný materiál?

PEVA je kopolymer ethylenu a vinyl acetátu. Neobsahuje halogeny ani ftaláty, takže by měl byt bezpečný, rozhodně je to lepší varianta než PVC a může představovat vhodnou alternativu k výrobkům z této přinejmenším problematické látky.

Jakému materiálu v dětské obuvi např. v holínkách se mám vyhnout? Je polyuretan v kombinaci s kaučukem bezpečný?

Kaučuku, i směsi kaučuku s polyuretanem, se nemusíte obávat. Tyto materiály jsou zhlediska užití bezpečné. Nedoporučujeme však kupování bot a oblečení z PVC, to totiž může obsahovat ftaláty, které se nošením uvolňují. Problematická je u PVC zejména výroba a likvidace - při výrobě se používají mnohé karcinogenní látky, při likvidaci taktéž, navíc PVC nelze recyklovat a používat znovu.

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě