Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy [1] vyzval signatářské státy, aby pomohly chránit ukrajinské ekologické aktivisty. Týká se to lidí žijících či působících na územích nově okupovaných ruskou armádou, kteří jsou dnes vystaveni mnohým hrozbám a v řadě případů budou muset ze země uprchnout.
„Jak víte, Ukrajina je v současné době pod těžkým útokem. Výbor pro dodržování [Aarhuské] úmluvy má vážné obavy, že osoby, které jsou známými ochránci životního prostředí na Ukrajině, a jejich rodiny budou na potenciálně okupovaném území v bezprostředním nebezpečí. Výbor pro dodržování úmluvy zejména žádá všechny smluvní strany, a to nejen ty, které hraničí s Ukrajinou, aby umožnily bezpečný průchod a poskytly okamžité útočiště ukrajinským ochráncům životního prostředí a jejich rodinám,“ napsala ve svém dopise předsedkyně Výboru úmluvy Aine Ryall.
Dopis se obrací na ministry zahraničních věcí států, které ratifikovaly Aarhuskou úmluvu – tedy zemí Evropské unie, západního Balkánu a bývalého Sovětského svazu. Úmluva má občanům těchto zemí garantovat právo na informace a účast v rozhodování o životním prostředí. Signatářské státy se rovněž zavázali chránit ochránce životního prostředí před pronásledováním.
Plné znění dopisu si můžete (v angličtině) přečíst zde.
Poznámky:
[1] Aarhuská úmluva byla podepsána 25. června 1988 jako výsledek čtvrté ministerské konference Evropské Hospodářské komise OSN „Životní prostředí pro Evropu” v dánském městě Aarhusu a k dnešnímu dni ji ratifikovalo 47 zemí z regionu Evropy a Střední Asie. Úmluva zavazuje členské státy k tomu, aby občanům aktivně a zcela zpřístupnily informace o stavu životního prostředí a jeho dopadu na zdraví obyvatel. Státy musí také zajistit, aby se mohl každý rovně podílet na rozhodování o projektech, jež mají významný dopad na životní prostředí, a zapojovat se do přípravy plánů a politik. Nakonec poskytuje občanům právo na soudní ochranu v případech, kdy úřady standardy úmluvy porušují. Aarhuská úmluva je považována za nejvýznamnější dokument své doby. Spojuje v sobě práva životního prostředí s občanskými právy a představuje nástroj k prohloubení demokracie.