Obrovské množství plastového a elektronického odpadu dováženého ze zahraničí je pro Thajsko vážným problémem, který negativně ovlivňuje životní prostředí i zdraví komunit žijících v blízkosti závodů na zpracování odpadu a v oblastech recyklačního průmyslu. V období let 2014 až 2018 bylo do Thajska dovezeno 900 000 tun plastového odpadu, v roce 2021 se podle nejnovějších informací plánuje import alarmujících 650 000 tun.
Kromě ničivých dopadů na životní prostředí ovlivňuje dovážený odpad také thajský domácí recyklační průmysl. „Dovoz plastového odpadu vyvolal obrovské konflikty mezi recyklačními podniky v Thajsku. Je to také v rozporu s vládní politikou zakazující dovoz plastového odpadu, jakož i proti thajské politice snižování množství plastového odpadu,“ uvedla Penchom Saetang, ředitelka Ecological Alert and Recovery – Thailand (EARTH), partnerské organizace Arniky. Podle místní zpravodajské agentury Thai PBS News chce thajské Ministerstvo průmyslu povolit dovoz 650 000 tun plastového odpadu pravděpodobně kvůli čínským investorům.
Situace vyžaduje vážná opatření
Ve světle těchto událostí teď lidé z pěti východních provincií Chonburi, Rayong, Prachinburi, Chachoengsao a Sakaew podle EARTH požadují, aby vláda v souvislosti se znečištěním toxickým odpadem, které továrny na likvidaci odpadu v blízkostech jejich domovů způsobují, podnikla vážná opatření. „Nárůst dováženého plastového odpadu a nevyužitých materiálů ze zahraničí vede k rostoucímu počtu neregulovaných recyklačních zařízení v zemi,“ dodala Saetang. „Navrhli jsme, že od podniků zabývajících se nakládáním s odpady nebo od recyklačních závodů musí být požadováno, aby před podáním žádosti o provozní licence docházelo k posuzování dopadů na životní prostředí, s cílem chránit komunity před možnými následky, ale náš návrh nebyl nikdy přijat,“ vysvětlila Supaporn Malailoy, právnička z Nadace EnLaw.
Aktuálně zveřejněná strategická zpráva INTERPOLU o globálním nakládání s plastovým odpadem navíc ukazuje, že od ledna 2018 došlo ke značnému nárůstu nelegálního obchodu s plastovým odpadem po celém světě. Podle informací ze zprávy vede ohromný nárůst plastového odpadu přepravovaného z bohatých zemí do Asie k profitování zločineckých sítí, které z této situace těží nelegální přepravou odpadu, primárně přesměrovávanou do jihovýchodní Asie přes více tranzitních zemí za účelem maskování původu zásilky, a způsobuje zhoršování stavu znečištění spalováním a skládkováním odpadu, který měl být původně recyklován.