„Od začátku bylo jasné, že posílit ochranu stromů nebude snadné. Bylo by ale smutné, kdyby zákonodárci kvůli svým ambicím nakonec nechali zákon spadnout pod stůl. V zimě bychom totiž mohli být znovu svědky ničení historických stromořadí, které je velkým problémem už od roku 2006," řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Návrh novely je nicméně kontroverzní. Již v Poslanecké sněmovně se do něj podařilo propašovat změnu, která může oslabit ochranu přírody. Zatímco dnes je v zákoně výslovně uvedeno, že je nadřazen ostatním předpisům, například stavebnímu, lesnímu nebo hornímu zákonu, do budoucna by formulace měla podle poslanců zmizet. Přestože soudy už v minulosti konstatovaly nadřazenost ochrany přírody i bez výslovného upozornění v zákoně, úřady by si mohly změnu vykládat tak, že se zákon o ochraně přírody nevztahuje na území lesů nebo že se ekologická sdružení občanů nemohou účastnit povolování staveb a těžby s negativním vlivem na okolní přírodu.
„Je bohužel smutnou tradicí, že vždy, když se zákonodárci rozhodnou aktualizovat tento právní předpis, znamená to současně útok proti ochraně přírody či účasti nevládních organizací v rozhodování,“ komentuje středeční rozhodnutí senátorů Lukáš Matějka, právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Zatímco nevládní organizace úspěšně lobbovaly například za zachování pravomocí České inspekce životního prostředí, některé škodlivé pozměňovací návrhy v novele zákona přeci jen zůstaly.
Důvodem novelizace zákona bylo zejména sladění legislativy s evropskými normami. Jedním z důvodů byla i situace posledních několika let, kdy docházelo k plošnému kácení stromořadí po celé republice. Sněmovnou schválená novela ruší výjimku správců silnic a železnic kácet bez řádného povolení, ale pouze po oznámení orgánům ochrany přírody. Napříště by se tak rozhodování o alejích odehrávalo veřejně za účasti občanských sdružení a s možností stanovit náhradní výsadbu za kácené dřeviny.
Včerejší krok Senátu může ohrozit přijetí novely zákona ještě v tomto funkčním období sněmovny, což kritizuje i ministr životního prostředí Ladislav Miko: „Pokud přijat nebude, bude to znamenat hrozbu finančních sankcí ze strany Evropské komise kvůli nesouladu s evropskou legislativou, prodloužení neuspokojivého stavu v povolování kácení stromořadí v české krajině a pokračování absurdní situace, kdy o většině výjimek ze zákona musí jednat vláda“.