Skupina ekologických organizací dnes zveřejnila výsledky výzkumu odhalující nebezpečné chemické látky obsažené v chytrých televizorech. Studie nazvaná “Toxic TV Binge” odhalila zpomalovače hoření v plastových komponentech šesti televizních obrazovkách značek Toshiba a Insignia vyvinutých ve spolupráci s Amazonem, respektive řetězcem obchodů s elektronikou Best Buy. Na území Evropské unie jsou v elektronických displejích všechny organohalogenové zpomalovače hoření zakázány od začátku října, některé z nich ale už přes deset let.
Všech šest testovaných televizorů – tři Insignia Roku a tři Toshiba Fire – obsahovaly organohalogeny, nejnebezpečnější typ zpomalovačů hoření. Televize Insignia Roku obsahovala také deka-BDE, organohalogenový zpomalovač hoření, který je zakázán v pěti amerických státech – Washingtonu, Marylandu, Maine, Oregonu a Vermontu. V roce 2017 vydala americká Komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC) varování výrobcům a obchodníkům vyzvající je, aby ustoupili od používání organohalogenových zpomalovačů hoření v televizorech a jiné elektronice.
„Proč Best Buy a Amazon umožňují použití nebezpečných zpomalovačů hoření v těch údajně nejlepších televizích na trhu? Organohalogenové zpomalovače hoření jsou tak problematické, že byly v Evropě právě zakázány. Existují bezpečnější alternativy, takže tyto nebezpečné a zastaralé chemické látky nemají v našich domovech v roce 2019 místo. Tyto přední obchodní společnosti musí zasáhnout a podobné nebezpečné chemikálie jednou provždy vyloučit,“ uvedl Mike Schade, ředitel kampaně Mind the Store organizace Safer Chemicals, Healthy Families, která s odborníky z Toxic-Free Future televizory otestovala.
“Zmiňované Deka-BDE v nové elektronice je v České republice a Evropské unii zakázano už od roku 2008. Současně přijali signatáři Stockholmské úmluvy o POPs i zákaz této látky na globální úrovni. Bohužel USA se k této úmluvě nepřidala, v elektronice zakoupené ve většině amerických států tak mohou být víceméně bez omezení,” vysvětluje odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží Karolína Brabcová ze spolu Arnika.
“Evropa má problém s tím, že s tlakem na větší recyklaci kontaminují staré plasty obsahující tyto látky nové výrobky, a to včetně hraček. Evropská unie bohužel v současnosti stále prosazuje výjimky pro použití této látky v recyklátech a v některých odvětvích jako je automobilový a letecký průmysl,” upozorňuje v zápětí Brabcová.
Organohalogenové zpomalovače hoření patří mezi toxické látky. Mnoho z nich je spojeno s rakovinou, poškozením nervového či hormonálního systému a dalšími zdravotními problémy. Kromě toho tyto chemické látky často unikají z plastů do vzduchu a prachu našich domovů a mohou se tak snadno dostat do těl členů rodiny nebo domácích mazlíčků.
Výrobci nábytku podle Brabcové zase upozorňují na to, že přidávání zpomalovačů do jejich výrobků nemá žádnou přidanou hodnotu, neboť požár se tím pouze zpomalí a navíc se uvolňuje řada velmi toxických látek během pomalého doutnání hořícího materiálu zejména z plastů. “Tyto výpary pak jsou velmi toxické a výrazně ohrožují například zdraví hasičů,” dodává.
Přečtěte si celou zprávu na www.saferchemicals.org.
Projekt vznikl za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.