Obsah výzvy občanské iniciativy Za novou Prahu k „dnešní rozporuplné situaci v řízení a vedení města“ musí každého environmentalistu, který se zabývá městským prostředím a vlastně každého občana, který se zajímá o to, v jakém městě žije, přinejmenším potěšit. Z pohledu praxe občanského sdružení, které se snaží hájit práva občanů Prahy na kvalitní životní prostředí, která jsou poškozována nekoncepční urbanistikou, motivovanou často pouze individuálními komerčními zájmy, je nutné souhlasit jak s úvodem výzvy narážejícím na dosavadní situaci v plánování města, tak s většinou navrhovaných bodů řešení (můžete srovnat např. s body občanské výzvy „Zastavte invazi“, kterou sdružení Arnika vloni vyzvalo zastupitele k neschvalování nekoncepčních změn územního plánu.) Řeklo by se, sláva – architekti se ozývají a vyzývají ke koncepční urbanistice zaštítěné například ustanovením poradní komise rady hl. města Prahy s účastní odborníků (krom architektů také urbanistů, environmentalistů, sociologů a další nevyjímaje), případně návratem k instituci útvaru hlavního architekta města Prahy (dnes nahrazeného Útvarem rozvoje města). Otázkou ovšem zůstává, zda tato iniciativa bude dostatečně reflektována a zda se nepřipojí naopak ke všeobecné deziluzi obyvatel Prahy v otázkách řízení města.
Tisková konference pomalu končí a v uších doznívají základní hesla: „Praha potřebuje vizi. Politik potřebuje odborníka.“ Mimoděk si vzpomenu na dotaz mých přátel, kteří mě po prohlídce historického centra zaskočili dotazem: „A co bys nám ukázal z moderní Prahy?“ Letmo mě napadá Tančící dům, Knihovna, jo, ta ale vlastně postavená nebyla… Je zřejmé, že Praha disponuje unikátním dědictvím, historickým jádrem, postaveném na charismatickém geomorfologickém profilu v čele s kaňonem řeky Vltavy a s organicky zakomponovanou zelení. Nicméně moderní dynamické město se bez vize neobejde. Pro inspiraci nemusíme chodit daleko; zmíněna byla Vídeň, Hamburk, Hradec Králové, ale také samotná Praha doby Karla IV.
Změnu přístupu města si navíc vyžádá celá řada sociálních a sociálně-prostorových problémů, s nimiž se Praha bude muset vypořádat, například v souvislosti se stárnutím populace či vznikem sociálně segregovaných lokalit převážně na okraji města (hlavní sociální problémy shrnul pro Arniku sociolog Michal Illner). Také občanská veřejnost svůj zájem zapojit se do diskuse o budoucí podobě Prahy dala již mnohokrát najevo (jen proti nekoncepčním změnám územního plánu a k návrhu plánu nového se vyjádřily desetitisíce lidí, petici Praha město pro život podpořilo 8 000 lidí atd.).
Na prosincové veřejné besedě občanů s nově zvoleným primátorem Prahy, kterou pořádala MF Dnes, jsem položil panu Svobodovi dotaz, zda má v oblasti urbanistiky a zeleně nějakou vizi. V odpovědi mimo jiné uvedl, že si dovede představit kompetentní útvar hlavního architekta města. Útvar hlavního architekta může být skutečně garantem jak zachování historických hodnot města, tak dodržování dlouhodobých koncepcí, které „nebudou ohýbány“ krátkodobými komerčními zájmy, které mají ve svém důsledku negativní dopad na rozvoj města. Musí být ovšem dostatečně odolný vůči dílčím politickým zadáním.
Hozená rukavice leží tedy opět na straně vedení města. Na jeho schopnosti dostát předvolebním proklamacím bude záležet stejně, jako na odvaze autorů výzvy neustat ve svém odhodlání nasměrovat rozvoj Prahy k podobě moderní metropole.
Mí zahraniční přátelé jsou, pravda, již touto dobou velmi daleko, ale něco po nich přeci jen zůstalo. Je inspirující se na vlastní rodné město podívat očima návštěvníka tak, abychom, až za dvacet let přijdou znovu, mohli říct: „Pojďte, chceme vám ukázat historicky krásné i chytře moderní město“.