Průmyslové podniky a společnosti v současné době nenesou žádnou reálnou odpovědnost za znečišťování životního prostředí ani za dopad na místní obyvatele z postižených komunit. Obzvlášť děsivá je situace pro zdraví obyvatel žijících v blízkosti dolů a závodů na zopracování barevných kovů. V rozhovoru pro portál EcoLur to uvedla Elena Manveljan, prezidentka neziskové organizace Arménské ženy pro zdraví a zdravé životní prostředí (Armenian Women for Health and Healthy Environment), a zhodnotila dopad těžkých kovů a toxických látek.
Arménie postrádá účinná ochranná opatření k neutralizaci odpadu z těžby a emisí těžebních společností, i navzdory tomu, že:
- už dvakrát byl změněn arménský zákon o podloží,
- změnami prošel i zákon o odpadech,
- došlo k dílčím institucionálním změnám,
- Arménie se přidala k mezinárodní Iniciativě pro transparentnost těžebního průmyslu EITI (Extractive Industries Transparency Initiative),
- zahraniční aktivity jsou v důlním sektoru často předměty prioritních investic.
“Smutné statistiky úmrtnosti příčinou rakoviny v Arménii nejsou náhodné, Arménie je na prvních příčkách v onemocněních a úmrtnosti způsobené rakovinou - prsu, plic, slinivky břišní a dalších. Není pochyb, že znečištění životního prostředí zde hraje rozhodující roli. Těžké kovy pronikají do lidského organismu skrze všechny biologické bariéry - plíce, kůže, hleny, gastrointestinální trakt pomocí jídla, vody a vzduchu. Mnoho těžkých kovů tvoří stabilní celky s organickými látkami, které jim umožňuje se pohybovat na dlouhé vzdálenosti v rozpuštěném stavu,” popisuje PhDr. Elena Manveljan.
Na otázku, jak moc jsou těžké kovy nebezpečné lidskému zdraví, odpověděla, že "fatální účinek přebytku těžkých kovů a toxických prvků začínají na buněčné fázi způsobující intoxikace a mutace. Blokují výkon fermentů, které jsou odpovědné za jasně definované reakce organismu. Ruší propustnost cytoplazmatické membrány buněk a vede k narušení jejich homeostázy. Nýsledně dojde k produkci látek, které nejsou organismu za vlastní čímž se mění jeho přírodní rytmus. Těžké kovy opouští organismus v nízkých hodnotách, shromažďují se v játrech, ledvinách a cévách čímž snižují jejich schopnost filtrace. Nevratný proces začíná, když se těžké kovy dostanou do našeho nervového systému.”
Doktorka Manveljan dále nastínila, že problémy v důlním sektoru nemají druh sjednocené povahy nýbrž odráží celou situaci. “Podniky se vyhýbají odpovědnosti za porušení vztahujících se k jejich činnosti. Chybí zde jakékoli funkce zpětné zpětné vazby mezi místními komunitami a společnostmi. V jejich řadě, místní komunity postrádají jasné a upřímné informace o důsledku emisí a důlních odpadů na lidské zdraví a nevědí jak chránit jejich zdraví a obydlí,” dále sděluje.
Společný mezinárodní projekt bude pomáhat chránit právo na zdraví a zdravé životní prostředí obyvatel žijících v nejvýznamnějších důlních oblastech Shnoghu a Teghutu, ale také v Alaverdi a Akhtale. “K dosažení významných výsledků použijeme různé strategie a metody včetně analýzy vzorků půdy, vody a produktů pěstovaných v těchto oblastech. Výsledky tohoto projektu budou diskutovány a vysílány v médiích,” říká Elena Manveljan.
Tento článek byl v angličtině uveřejněn na webových stránkách organizace EcoLur.