Letos se potřetí sešli odborníci nevládních organizací, kteří chrání aleje v Evropě. Setkání se konalo v rámci Fóra přátel stromů v polské Wroclawi. Arnika informovala mimo jiné o tom, co hrozí alejím v České republice, a o svých úspěších při zvyšování bezpečnosti dopravy v alejích. Účastníci z osmi evropských zemí v průběhu setkání zasadili první lípu do vznikající aleje mezi vesnicemi Wierzchowice a Dziegliniec (Dolní Slezsko).
Ve čtvrtek 12. září 2014 pořádala Nadace udržitelného rozvoje (1) z Wroclawi v rámci svého programu Cesty pro přírodu první celopolské Fórum přátel stromů (2). Cílem bylo umožnit setkání všem organizacím i jednotlivcům, kteří se v Polsku věnují ochraně stromů, seznámit je s příklady dobré praxe a prostřednictvím workshopů vzdělávat v tématech ochrany stromů na stavbách a ošetřování starých a památných stromů .
Vedoucí programu Cesty pro přírodu Piotr Tyszko – Chmielowiec na toto setkání pozval zástupce Arniky, aby v druhé části programu informovali o přístupech k ochraně stromů a alejí v České republice. Podobně o své práci pro stromy a pro aleje hovořili zástupci z Německa, Velké Británie a Španělska.
„Silniční stromořadí v Polsku jsou pod velkým tlakem (3). Je tomu podobně jako u nás – úzké komunikace lemované mohutnými stromy nevyhovují požadavkům na rychlou a bezstarostnou jízdu.“ Pro polské kolegy byla velmi zajímavá naše prezentace o pasívním bezpečnostním prvku na silnicích, kterým jsou bílé reflexní pruhy na kmenech stromů.“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.
V pátek 13. září se Arnika zúčastnila setkání Evropské pracovní skupiny pro aleje. První setkání proběhlo před rokem na německé Rujáně u příležitosti oslavy 20. výročí Německé alejové cesty (4). Tato skupina se snaží o propagaci alejí na evropské úrovni a také o koordinaci postupů a akcí na jejich ochranu. Jednou z cest, jak aleje propagovat , je připravovaná publikace o evropských alejích, která vyjde počátkem příštího roku.
V sobotu 14. září navštívili odborníci na ochranu alejí Údolí Barycz (Dolní Slezsko, cca 50 km severně od Wroclawi). Jsou tu největší rybníky v Evropě s významnou ptačí populací. V této lokalitě se zachovaly staleté dubové aleje, které jsou biotopem vzácných druhů brouků - páchníka (Osmoderma barnabita) a tesaříka (Cerambyx cerdo). Mladou lipku, která se stane součástí nového stromořadí, zasadili členové Evropské pracovní skupiny pro aleje spolu se starostkou vesnice Wierzchowice a paní učitelkou z místní školy.
Poznámky:
(1) Nadace udržitelného rozvoje z Wroclawi se mimo jiné zabývá programy na ochranu stromů podél silnic. První kontakty týkající se silničních stromořadí jsme navázali v roce 2010 na konferenci s tématem alejí pořádané Arnikou v Praze. Martin Skalský z Arniky se pak zúčastnil akce k výročí Václava Havla – společně s polskou nadací vysadili v parku ve Wroclawi „Havlovu lípu“. Cesty pro přírodu je název aktuálního programu nadace, který se věnuje stromům a alejím. Nadace v rámci tohoto programu vzdělává úředníky i veřejnost, sází stromy a natáčí filmy o přírodě. Také v Polsku jsou aleje káceny a nejčastěji je to z důvodů modernizace silnice. Projekty na rekonstrukci většinou nepočítají s existencí stromů podél cest – naopak, stromy jsou považovány za překážku. Pokud jde o ochranu stromů a alejí, má s Arnikou polská Nadace udržitelného rozvoje hodně společného.
(2) Fórum přátel stromů na webových stránkách programu Cesty pro přírodu: http://aleje.org.pl/dzialania/promujemy-aleje/404-forum-przyjaciol-drzew-relacja
(3) Typickým příkladem je alej ve vesnici Źelazniki. Ve staletých dubech žije ohrožený páchník. Úzká silnice je významnou komunikací v lokalitě a často zde dochází k nehodám. Místní samospráva by chtěla stromořadí vykácet a silnici rozšířit.
Odborníci v rámci programu Cesty pro přírodu usilují o zachování aleje a jsou připraveni diskutovat s místní samosprávou o několika možnostech, jak situaci řešit:
- zachovat stromořadí po obou stranách a bezpečnost provozu zajistit jinými metodami, například těmi, které nabízí Arnika na vém webu: http://arnika.org/jak-zvysit-bezpecnost
- zachovat pouze jednostranné stromořadí, po druhé straně duby vykácet a silnici rozšířit
- vybudovat na silnici „výhybny“ pro automobily, to ale předpokládá pokácení některých stromů a mělo by to negativní dopad na estetické působení celé aleje
- ponechat nejcennější část stromořadí, méně hodnotnou část vykácet a silnici v úseku bez stromů rozšířit
Podle odborníků z Evropské pracovní skupiny pro aleje bude velmi důležité přiblížit místní komunitě, hodnoty, které alej představuje. Staletá alej lemující komunikaci může mít v turisticky významné lokalitě velký potenciál pro regionální rozvoj.
Pokud by se místní samospráva rozhodla vyjít vstříc řidičům a v části komunikace stromy pokácet a vozovku rozšířit, řidiči se tam sice budou cítit komfortněji, ale budou v tomto úseku jezdit rychleji, pak přijde zúžení vozovky a příkaz snížit rychlost v části lemované stromy – a tato náhlá změna může paradoxně zvýšit počet nehod.
(4) Podrobnosti o Německé alejové cestě: http://arnika.org/nemecka-alejova-cesta-deutsche-alleenstrasse