„Souhlasíte s tím, aby se hlavní město Praha ucházelo o pořádní letních Olympijských her v roce 2020?“ Tak zní otázka podpisové akce, kterou dnes v Praze představila iniciativa za konání místního referenda. V přípravném výboru figurují senátorka Soňa Paukrtová, architekt Vlado Milunić, někdejší primátor Prahy Jan Kasl, starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta a Martin Skalský ze sdružení Arnika. „Pořádání olympiády by znamenalo enormní zátěž městského i státního rozpočtu a ovlivnilo by život města na mnoho let. Je nemyslitelné, aby tak zásadní rozhodnutí učinilo jen pár politiků. Obyvatelé Prahy musejí mít možnost se vyjádřit,“ vysvětlila mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Podle jednoho z iniciátorů akce, architekta a někdejšího primátora Prahy Jana Kasla, se kandidatura dotýká Pražanů nejvíce zejména v první fázi příprav: „Dosud město vynaložilo na propagaci her částku přes 100 milionů korun. Jde o významné množství veřejných prostředků, které vyšly zcela nazmar, zatímco Praha nemá finance na základní infrastrukturu, vybudování vodovodů a kanalizace v okrajových městských částech,“ prohlásil Jan Kasl. Členové přípravného výboru plánují, že do měsíce budou osloveni všichni občané Prahy dopisem s žádostí o podporu referenda. K dopisu bude přiložena i podpisová listina.
Arnika, jež se věnuje územnímu plánu Prahy a úbytkům zeleně, kritizuje i fakt, že o kandidatuře se má rozhodovat v době, kdy se teprve připravuje nový územní plán a městu chybí jasná koncepce rozvoje. „Kdyby magistrát využil peníze například ke zkvalitnění veřejné dopravy, zlepšení veřejných prostranství a výsadbu zeleně, udělal by pro Pražany mnohem více než uspořádáním megalomanské jednorázové akce,“ říká Martin Skalský ze sdružení Arnika. „Je také zarážející, že zatímco olympijská kandidatura má podporu masivní reklamní kampaně, o přípravě nového územního plánu oficiální místa mlčí a informace jsou pro běžného člověka naprosto nesrozumitelné,“ dodal Skalský.
Arnika se obává také možného negativního vlivu olympijských her na životní prostředí. Už dříve se například nechal slyšet primátor Bém, že do rozpočtu letních her by rád zahrnul dobudování dálničních staveb v centru města. „Hrozí, že pod hlavičku olympiády se schová řada kontroverzních a enormně nákladných staveb, které by jinak bylo obtížné prosadit. Také proto by se k celé věci měli vyjádřit obyvatelé města,“ řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková.
K vypsání místního referenda je podle zákona zapotřebí shromáždit podpisy 6 % oprávněných voličů, což činí necelých 60 000 lidí. Pokud se to podaří, bude město muset referendum vypsat do 90 dní od doručení podpisových listin. Výsledek referenda je pak závazný pro zastupitelstvo hlavního města Prahy. Kandidátská přihláška má být odeslána letos v červnu. Podle vyjádření primátora Pavla Béma podporuje argument pro pořádání her v Praze i zkušenost s konáním lyžařského šampionátu. S tím však nesouhlasí například starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta: „Obdržel jsem reakce od řady mých kolegů z kraje, kteří se zděsili z prohlášení primátora Béma, že by mistrovství světa v lyžování mělo odůvodňovat i konání Olympiády,“ uvedl dnes na tiskové konferenci.
Sdružení Arnika se bude podílet na distribuci podpisových listin a sběru podepsaných archů. Ty jsou k dispozici také ke stažení na webových stránkách Arniky. Podepsané archy je možné zasílat na adresu Arniky nebo je osobně přinášet do její pražské kanceláře (Chlumova 17, 130 00 Praha 3).
Poznámky:
Tisková zpráva „O olympiádě má rozhodnout pražské referendum“
Stránky iniciativy www.olympijskereferendum.cz
Podpisová listina a text výzvy 137.1 KB