Vláda připravuje změnu politiky územního rozvoje, která postupně povede k uvolnění území, které je dosud v územních plánech hájeno jako rezerva pro stavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. K možnostem, jak využít nejen toto území způsobem, který je trvale udržitelný a přispívá k obnovení ekologických funkcí krajiny, uspořádala Arnika online konferenci, která proběhla ve dnech 19. a 20. října 2022.
Celkem osm přednášejících představilo vizi obnovy říční krajiny z věcného i právního hlediska, včetně příkladů dobré praxe z České republiky.
„Záměrem konference je otevřít diskuzi nad dalším směřováním péče o říční krajinu, která byla dlouhé roky rezervována pro výstavbu plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Chceme oslovit zainteresované aktéry a představit některé přístupy, jež bychom neměli při plánování budoucího využití území opomenout,“ popsal konferenci jeden z hlavních přednášejících, doc. Jan Hradecký z Ostravské univerzity.
Přednáška právního experta Jana Bahýla byla zaměřena na to, jaké právní nástroje obce mají, aby si v územním plánu uhájily pro krajinu to, co potřebují a odolali tlaku developerů. „Důležité je, hledat cesty, jak to jde, a ne jak to nejde,“ vysvětluje svůj přístup k této problematice.
Z Revitalizace řek je dnes důležité téma i pro Evropskou unii. „Evropa dnes přemýšlí, dokonce jak jezy a přehrady odstraňovat. Podle nové strategie pro biodiverzitu má být obnovena průchodnost až 25 000 km řek do roku 2030“, vysvětluje Vlastimil Karlík z Arniky.
Podpořeno Nadací OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska. Podpořeno z programu EURENI Spolkového ministerstva pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost.