Rada hlavního města Prahy v červnu 2009 rozhodla o ukončení příprav na letní olympijské hry v roce 2020. Děkujeme všem, kdo se zapojili do kampaně za vyhlášení referenda o pořádání olympiády.
Olympiáda: 5 bilionů korun
Rada hlavního města Prahy ústy pražského primátora ohlásila záměr opětovně kandidovat na pořádání letních olympijských her v Praze pro rok 2020. Kandidátská přihláška má být podána do června tohoto roku. Primátor Pavel Bém také prohlásil, že zkušenost s pořádáním mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v zimě 2009 byla pozitivní a ukazuje, že se zvládne i olympiáda.
O pořádání takto významné akce by měli rozhodnout přímo občané. Z veřejných rozpočtů nás pořádání her může přijít na částku přes půl bilionu korun (500 000 000 000 Kč), tedy téměř polovinu celého státního rozpočtu. Nejde však pouze o tento odhad rozpočtu. Odhady na konání her se dosud vždy ukázaly jako nereálné a zatím pokaždé byly ve skutečnosti mnohonásobně vyšší, než se předpokládalo (Athény 2004 dvaapůlkrát více než se plánovalo, Peking 2008 třikrát více než původní rozpočty).
Olympijské hry přirozeně zasáhnou přímo do života občanů, a to nejen v jejím průběhu, ale především v době jejich příprav, samozřejmě i po jejich skončení. Olympiáda ovlivní podobu města, charakter krajiny i dostupnost veřejných rozpočtů na jiné potřeby.
Bém referendum odmítá
Primátor Bém nejprve souhlasil s uspořádání referenda o olympiádě, následně však návrhy na vypsání jak pražského, tak celostátního referenda zamítnul.
Tím ale celá věc nemusí skončit. Zákon říká, že pokud návrh na vyhlášení místního referenda podpoří 6 procent obyvatel Prahy, zastupitelstvo hlavního města je povinno referendum vyhlásit bez ohledu na představy politiků. K pořádání olympiády se tak nebudou moci vyjádřit obyvatelé celé České republik. Alespoň Pražané, jichž se kandidatura alespoň v první fázi dotkne nejvíce, však mohou uplatnit svůj názor.
Referendum se konalo v několika městech
Podle svých vlastních údajů město doposud na propagaci a přípravu her vynaložilo částku přes 100 milionů korun. Jde o obrovskou sumu hrazenou z veřejných prostředků, které vyšly zcela nazmar, zatímco Praha nemá finance na základní infrastrukturu – například na vybudování vodovodů a kanalizace v okrajových městských částech. Investice na propagaci a přípravu kandidátského města by byly mnohonásobně vyšší.
V minulosti se konala referenda v několika městech, která se chtěla k pořádání her přihlásit. Nejde tedy o nic neobvyklého. V Praze se dosud místní referendum nekonalo o žádné otázce. Pořádání olympiády je natolik zásadní počin, že je více než vhodné, aby hlavní město dalo svým občanům poprvé možnost přímo rozhodovat.
Nejsprávnější by bylo, kdyby o olympiádě mohli rozhodnout všichni občané České republiky. Legislativa to ale neumožňuje, v úvahu přichází jen místní referendum konané v Praze.
Pražané budou v referendu muset zvážit, co všechno díky olympiádě nebude. Nejpřekotnější přípravy her by vypukly v letech 2013 až 2014. V té době již nebude evropský rozpočet spolufinancovat rozvoj naší země jako doposud. Bude prakticky jen na nás, kde ve spirále povinných výdajů najdeme peníze na rozvoj vědy, školství, dokončení nezbytných reforem penzijního systému, přijetí eura, vyrovnání s církvemi. Kolik peněz zbude na olympiádu a o kolik potřebných věcí nás hry připraví?
Pro vypsání referenda je nezbytné sesbírat téměř 60 tisíc podpisů Pražanů pod příslušný návrh. Výsledek referenda bude závazný pro rozhodování zastupitelstva hlavního města Prahy.
Příprava olympiády stála sto milionů
Ačkoliv magistrát tvrdil, že na přípravy vynaložil 70 milionů korun, ve skutečnosti to bylo mnohem více. Informaci přinesl 26. června 2009 Pražský deník. Ukázalo se, že magistrát původně zveřejnil pouze částku, kterou vynaložil na provoz společnosti Praha olympijská. O ostatních výdajích mlčel. Další částky na přípravu kandidatury pro rok 2016 či později na zrušenou kandidaturu v roce 2020 dal přitom ze svého rozpočtu také například Útvar rozvoje hlavního města Prahy či magistrátní odbor obchodních aktivit.
Informace o milionových výdajích odhalil zastupitel Jiří Witzany (SNK ED), který upozornil mimo jiné i na to, že částka za přípravu olympijské kandidatury ještě poroste. „Například ekonomická a marketingová studie, kterou nechal pořídit útvar rozvoje magistrátu, stála přes 15 milionů,“ sdělil Witzany Pražskému deníku s tím, že veřejnost má právo dozvědět se skutečnou částku, která byla na kandidaturu vynaložena.
Za co se na přípravu her také utrácelo
Analýza současného stavu sportovních zařízení v Praze | 330 750 Kč |
Ekonomická a marketingová studie pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl. m. Praze | 15 232 904 Kč |
Ověřovací studie Plaveckého centra na Maninách | 89 920 Kč |
Studie ověření možnosti výstavby komplexu plaveckého centra v Praze | 1 450 000 Kč |
Ověřovací variantní typologická studie využití olympijské vesnice na studentské koleje, resp. na bydlení | 160 000 Kč |
Ekonomické prověření územních variant olympijské a mediální vesnice na území | 714 000 Kč |
Variantní ověření urbanistického řešení umístění a prostorového rozsahu vhodného olympijského programu v prostoru Letňany, Kbely, Prosek | 107 100 Kč |
Ověření olympijského využití výstaviště PVA v Letňanech | 214 200 Kč |
Variantní lokalizační studie pro olymp. a mediální vesnici | 2 175 499 Kč |
Sportoviště uchazečského města – technická studie | 2 320 500 Kč |
Vyhodnocení enviromentálních aspektů přípravy na LOH v Praze a dalších městech ČR | 2 201 500 Kč |
Zastupitel Witzany sdělil, že zatím nelze vyčíslit konečnou sumu, protože dosud nejsou k dispozici všechny podklady. Informace odmítá vydat například odbor obchodních aktivit magistrátu. Náklady se prý ale vyšplhají na částku v rozmezí 100 až 200 milionů korun.
Z dalších měst, která se hlásila společně s Prahou, utratilo v uchazečské fázi například Chicago v přepočtu 267 milionů korun, Madrid 169, Dauhá 173 a Baku 96.
Podpisová akce za konání referenda o olympiádě
Platnost: 25. 3. 2009 - 28. 6. 2010
Rada Hlavního města Prahy ohlásila ústy primátora záměr opětovně kandidovat na pořádání letních olympijských her v Praze pro rok 2020. Kandidátská přihláška má být podána do června tohoto roku. Akce by si vyžádala enormní prostředky z veřejných zdrojů a ovlivnila život metropole, a proto by o ní neměli rozhodovat jen politikové. Žádáme o vypsání referenda o pořádání olympiády v Praze.
Znění otázky, o které mají občané v místním referendu rozhodnout:
"Souhlasíte s tím, aby se hlavní město Praha ucházelo o pořádání letních olympijských her v roce 2020?"
Listinu může podepsat každý Pražan. Platné budou pouze vlastnoruční podpisy.
Chcete-li konání referenda podpořit, stáhněte si z webu podpisovou listinu a podpisy zašlete poštou na naši adresu.
Adresát: Zastupitelstvo hlavního města Prahy
Petiční výbor:
- Jan Kasl, Eliášova 48, Praha 6
- Vlado Milunić, Oldřichova 27, Praha 2
- Martin Skalský, Vilímovská 29, Praha 6