V letošním roce se podařilo Arnice – Týmu Bořena získat od Ministerstva životního prostředí ČR finance na projekt ochrany genofondu v západní části Českého středohoří. V rámci tohoto projektu začal Tým Bořena mapovat lokality v oblasti mezi Bílinou a Louny, které nejsou zatím chráněny zákonem, přesto zastupují území geomorfologicky či botanicky zajímavá.
Při průzkumu jsme se zajímali především o lokality tzv. „bílých strání“, které stojí dlouhodobě v popředí našeho zájmu a tvoří zajímavé a ojedinělé prvky v krajině západní části Českého středohoří.
Cílem tohoto projektu je uvedené lokality nejen zmapovat, ale i vypracovat postup k dosažení jejich účinné ochrany, která bude spočívat především v jejich udržovaní prostřednictvím kosení či vyřezávání náletových dřevin tak, aby se zde udržely vhodné podmínky pro život ohrožených rostlin a živočichů.
V první fázi průzkumu bylo lokalizováno a popsáno celkem osm lokalit tzv. „bílých strání“ v prostoru mezi Louny a Libochovicemi. Navzájem se od sebe liší jak z hlediska geomorfologického a botanického, tak i z hlediska své rozlohy, kterou zaujímají. Jde o lokality o ploše několika tisíc m2 až po rozlohou nevelké stráně (několik desítek m2).
V následujících řádcích bychom chtěli popsat již zmapované lokality včetně jejich lokalizace a fotodokumentace:
Bílá stráň pod Oblíkem
Tuto bílou stráň bychom nalezli na východní straně rybníka pod vrchem Oblík při cestě vedoucí od silnice k hospodářskému stavení. Jedná se o zhruba 100 metrů dlouhou stráň svažující se prudce z pole směrem k polní cestě. Stráň není příliš široká a bohužel je silně zarostlá křovinami a místy již vzrostlými stromy. Obnažená surová půda se nachází na několika ploškách velikosti max. několik desítek m2 . Podle slov místního zemědělce byl materiál ze stráně používán na stavbu nedalekého zemědělského dvora. Vzpomínkou na to je malý lom nacházející se zhruba uprostřed lokality. Část lokality by do budoucna stála za udržování, ovšem její vyčištění by si vyžádalo značné úsilí.
Bílá stráň pod vrchem Podivák
Tuto „bílou stráň“ bychom nalezli nedaleko obce Nečichy, pokud bychom těsně před obcí ve směru od Dobroměřic odbočili vpravo a vylezli prudkým stoupáním na obdělávané pole, za kterým se daná lokalita nachází. Jedná se o poměrně rozsáhlou opukovou stráň dělenou mírným svahem na dvě lokality. Ta větší a zajímavější část je obrácena jižním směrem k vrchu Podivák, druhá a menší k západu s výhledem na Červený vrch. Na lokalitě byly spatřeny mimo jiné i kavyly. V minulosti zde pravděpodobně docházelo k těžbě opuky. Připomínkou toho je malý lom. Jde, z pohledu budoucí péče, o velmi zajímavou lokalitu.
Bílé stráně u obce Třtěno
Jde o několik od sebe navzájem vzdálených lokalit. Tu první bychom našli pod hřbitovem nad obcí směrem k vrchu Syslík. Jde o menší plochu s černou skládkou při jejím úpatí. Z rostlin tu v době našeho průzkumu kvetl len rakouský. Na lokalitě se objevují náletové křoviny. Jde o geomorfologicky zajímavou lokalitu. Další, mnohem větší lokalita, se nachází hned nad hřbitovem pod vrchem Syslík. Lokalita je pravděpodobně pravidelně kosena. Na stráni bychom se mohli setkat opět se lnem rakouským či kavyly. Lokalita přechází na druhém konci v obdělávané pole. Poslední lokalitou je „bílá stráň“ vzdálená 1 km SSV od obce Třtěno. Má velice členitý povrch, hluboce zbrázděný ve směru po spádnici. Jde o největší bílou plochu, která má rozlohu asi 10 000 m2. Při naší návštěvě byl na lokalitě spatřen pár otakárků fenyklových. Lokalita je z velké části zarostlá keři a stromy (břízy, borovice, hlohy, jasany, trnky, duby a lípy).
Bílá stráň mezi obcemi Koštice a Vojnice
Tuto lokalitu nalezneme asi 400 m vpravo od silnice vedoucí z Koštic směrem na Vojnice. Jedná se o málo členitý, pokrytý rendzinovitou půdou. Stráň je silně zarostlá křovinami a mladými stromky. Celková plocha stráně činí zhruba 4 500 m2. Na stráni spatřena např. kozí brada východní.
Bílá stráň u Orasic
Stráň na nachází na levém břehu řeky Ohře, u silnici z Koštic do Orasic, v zatáčce bezprostředně před obcí Orasice. Má podobu málo členitého svahu. Na celé ploše je surová bílá půda. Stráň je částečně porostlá křovinami. Jedná se o poměrně malou lokalitu o rozloze několika stovek m2.
Bílá stráň pod vrchem Viselec
Stráň se nachází na jižním svahu vrchu Viselec o rozloze cca 1000 m2. Bílé plochy jsou zde dobře vyvinuty. Skládá se ze dvou částí, z nichž ta prudší je značně zerodovaná. Na té mírnější je vyvinuté bylinné patro ve velké míře zarostlé křovinami (růže trnitá, hloh). Nebyly zde nalezeny téměř žádné rostlinné druhy.
Bílá stráň u železniční stanice Slatina
Tato stráň je nachází vpravo od železniční trati z Libochovic do Lovosic, asi 300 m za stanicí Slatina. Jedná se asi o 50 m dlouhou stráň prudce upadající do kolejiště, na kterou navazuje plocha s poměrně malým sklonem (kolem 10°). Stráň vznikla pravděpodobně na místě někdejších polí. V současnosti je řídce porostlá křovinami.
Bílá stráň u obce Chotěšov
Stráň se nachází asi 500 m severně od obce Chotěšov a je ohraničená ze všech stran poli. Stráň má v úseku s bílou půdou hluboce zbrázděný povrch. Nemá příliš velkou rozlohu (cca 1500 m2). Nebyly zde nalezeny žádné zajímavé druhy rostlin. Lokalita je jen mírně zarostlá křovinami. Na části plochy byly spatřeny malé sazenice borovic.
Fotografie najdete zde.