Sdružení Arnika minulý týden upozornilo na skutečnost, že BPA není jen problémem kojeneckých lahví nebo plechovek, ale že se může objevit i v PVC. „Uvolňování bisfenolu A potvrdila laboratoř u třech vzorků obalů na potraviny právě z PVC,“ říká Miroslava Jopková z programu Arniky Toxické látky a odpady.
BPA je již dlouhou dobu známý jako látka narušující hormonální systém a v posledních deseti letech je jeho působení spojováno s překvapujícím počtem nemocí jako je například neplodnost, obezita, rakovina prsu, špatná funkce štítné žlázy. Přitom tyto poruchy byly pozorovány dokonce i tehdy, když se jednalo o vystavení velmi nízkému množství bisfenolu A.
„Doufejme, že z Kanady si vemou příklad i ostatní země a že nezůstane jen u zákazazu používat BPA v kojeneckých lahvích,“ dodává Jopková.
První rozsáhlé studie o vlivu BPA na lidské zdraví shledává významnou spojitost mezi působením všudypřítomných chemických látek s estrogením účinkem (kam se řadí právě i BPA) a chorobami srdce, diabetem a jaterními problémy. Výzkum byl publikován minulý měsíc v prestižním časopise americké zdravotní asociace (Journal of the American Medical Association).
Zatímco Kanada jde směrem zákazu BPA, Státní úřad USA pro potraviny a léčiva (Food and Drug Adminsitration) čelí obrovskému tlaku poté, co minulý měsíc označil v návrhu zprávy o BPA tuto látku "bezpečnou pro skladování potravin". Zároveň však jeden z tvůrců této zprávy toxikolog Martin Philbert se dostal do střetu zájmů. Michiganská univerzita, kterou Philbert řídí, přijala dar 5 milionů dolarů od otevřeného zastánce BPA a bývalého ředitele společnosti vyrábějící zdravotnické prostředky Charlese Gelmana.
Zdroj: Healt Canada makes it official: BPA is healt hazard, článek Sarah Schmiodt,Canwest news services, on-line na webových stránkách www.canada.com.
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.