Jak uvedla MfDnes, obrovská ekologická zátěž v podobě starého provozu ve Spolaně Neratovice v těchto dnech znovu ožívá. To v souvislosti s informacemi o otravě ukrajinského kandidáta na prezidenta dioxiny.
Právě tyto jedovaté a rakovinotvorné látky byly nalezeny v půdě i v tělech zvířat v sousední obci Libiš, a v okolí chemičky. V současné době se pracuje na likvidaci starého, už desetiletí zavřeného provozu, kde při výrobě pesticidů a jiných chemických látek dioxiny vznikaly jako vedlejší produkt.
"Pochopitelně se tady o tom lidé baví, ale my už nemáme s likvidací těchto budov nic společného, bude to dělat firma Sita," odkazoval mluvčí Spolany Jan Martínek.
Do roku 2008 by měly být všechny objekty, zamořené jedy, zlikvidovány. Celé budovy a vše, co v nich bylo, bude specializovaná firma čistit od nebezpečných látek. Stát na to musel dát několik miliard korun.
Lidé na starý provoz ve Spolaně pohlížejí s velkým odporem. "Lidi, co tam pracovali, z toho měli různé deformace a nádory. Baráky pořád obezdívali, aby se z nich nic nedostávalo ven, ale stejně z toho muselo něco utéct," říká Jiří Šedivý z Neratovic, který krátce ve Spolaně také pracoval, obdobně jako většina neratovických obyvatel. "Do toho provozu byl zákaz vstupu, ale stejně se to z něj muselo šířit a je to v nás všech, stejně jako v; těch slavných libišských kachnách a vejcích," říkal další obyvatel, který nechtěl říci své jméno.
Zatímco dříve lékaři prokázali, že existuje souvislost mezi vyšší nemocností zaměstnanců Spolany a dioxinovým provozem, nyní už tomu tak podle odborníků není. Obyvatelé podle testů sice mají v krvi větší hladinu jedovatých látek než například lidé z Benešovska nebo jiných oblastí, ale vyšší výskyt různých nemocí nebyl na Neratovicku prokázán.
"Rtuť, dioxiny a jiné látky byly srovnatelné, ale DDT tady bylo dvakrát vyšší než u srovnávací skupiny lidí z Benešovska," informovala o loňském výzkumu Michaela Krchová z Hygienické stanice v Mělníku.
Lékaři tehdy odebrali vzorek krve šedesáti lidem. Ty pak srovnávali se vzorkem lidí z Benešovska, které považují za průměrně znečištěné území v Česku.
***
Co jsou dioxiny
* Jedovatá látka, která vzniká při spalování látek obsahujících chlor. Je také vedlejším produktem při výrobě řady herbicidů a dezinfekčních látek.
* Vysoké dávky mohou způsobit chlorakné (tím onemocněl Viktor Juščenko), poškodit játra, centrální nervovou soustavu nebo imunitní systém. Dlouhodobě je dioxin rovněž karcinogenní, může tedy způsobit rakovinu.
* Je to velmi stabilní látka, což znamená, že se v těle nerozkládá, ale hromadí se v něm a pomalu v něm působí.
* Několikrát unikl do přírody, zřejmě i při povodních roku 2002 z Neratovic. Zdejší Spolana je podle některých ekologů dioxinem zamořena již od 60. let.