Za pár desítek minut se jdeme hlásit na místní úřad a vyzpovídat se, co chceme v okolí měst dělat Usť-Kamenogorsk a Glubokoje. Přeci jen, odebírat si kdekoli cokoli by mohlo vzbudit potenciální kontroverze – kdybychom snad o nějaké fabrice chtěli říct, že je špindírou pro celé okolí Globokoje.
26. července 2014, 10:10
Tak naštěstí se nikomu z pohlavárů nechtělo v sobotu dopoledne vstávat a tak jsme se setkali se zástupkyní místní nevládky, která dostala malý grant na řešení problému se slévárnou mědi. Předala nám výsledky zkoumání, závěrečnou zprávu, naplánovala celý den, setkání s dalšími lidmi, odběry, oběd, no prostě generál v sukních. Moc bych za to nedal, kdyby v armádě v minulosti fakt byla. Respekt má i u bývalého ředitele podniku, který je původcem znečištění. Sám se postaral o odlov několika ryb, teď nás provede po haldách toxické strusky a místech, kde by se u veletoku Irtyš daly odebrat vzorky.
Honza Nezhyba a Martin Bystrianský odebírají vzorky z Irtyše nedaleko Glubokoje
26. července 2014, 14:49
Odebráno jest, po obědě (ta „káva“ na závěr byla zatím moje největší chyba v Kazachstánu) jsme vyrazili zpět do Usť-Kamenogorsku, kde nás čekala prohlídka a krátká debata se zástupkyněmi organizace, která by se dala připodobnit zárodku úseku ochrany ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu. Usť-Kamenogorsk je prozatím jediným místem v Kazachstánu, kde systematický monitoring kvality ovzduší probíhá. Pro nás může být zajímavé nejen to, že se při vývoji metodiky a celého systému inspirovali do značné míry právě u nás, ale i to, že pokud se jejich metody a výstupy osvědčí, mohly by po Kazachstánu růst podobné stanice skoro jako houby po dešti. Vzájemně jsme si předali informace a zkušenosti a jedním z hlavních úkolů teď je, aby se lidé o výsledcích měření mohli svobodně dozvídat na internetu. A v prosazování, aby stát zveřejňoval informace o životním prostředí, je Arnika celkem dobrá.
Část osazenstva místního pracoviště monitoringu ovzduší
26. července 2014, 17:50
K čemu by byly vzorky z potenciálně znečištěných míst, kdyby je nebylo s čím srovnat. Jaké je přirozené složení a přirozený potenciální výskyt například těžkých kovů, nám řeknou takzvané pozaďové vzorky – prostě jaké je přirozené chemické pozadí lokalit. Takové vzorky se odebírají v místech, kde je předpokládaný vliv znečišťujícího provozu minimální. Pro takové vzorky sedimentů a půd jsme se vydali k přírodnímu Okounímu jezeru asi 70 kilometrů od Glubokoje. Lidé si tam sice udělali přírodní koupaliště, ale to sledované prvky neovlivní.
Jezero to bylo úžasné, s krásným prostředím, jeden by se šel taky okoupat. Na to ale bohužel nebyl čas, takže jen naplnit vzorkovnice, sbalit se a zmizet. Škoda.
Místní přírodní koupaliště na Okouním jezeře a zároveň zdroj vzorků pro porovnání se znečištěnými lokalitami
26. července 2014, 22:18
Dnes už nás sice nic pracovního nečeká, ale v klidu aspoň já rozhodně nejsem. Proč? Protože zítra, v neděli, nás čeká asi šestnáctihodinový přejezd do Astany. Jenže známe místní podmínky a silnice, že… Vyrážíme v sedm ráno, zastávek plánujeme minimum, abychom se moc nezdrželi. I tak dojedeme asi v jedenáct v noci. Takže pevné nervy!
Navíc potřebuju zase dodělat nějaké maily a texty, takže usnutí před jednou-druhou ráno nehrozí. Věřím, že nás takových moc nebude.
Pracovně-odpočinková atmosféra v Transportéru
27. července 2014, 7:21
Tak a jsme na cestě. Jídlo nakoupeno, trocha čtení a hudby taky. Ale pracovat na notebooku se v autě fakt nedá. Ty otřesy by spolehlivě zlikvidovaly disk a přijít hned na začátku cesty o všechna data – děkuji, nechci. Takže se opět pokusím na cestách trochu dohnat spánkový deficit – tedy jestli se tomu, co v autě provozujeme, dá vůbec spánek říkat.