Původ chloru v odpadech Výhodou náhradních paliv z odpadu je ochrana klimatu a zdrojů. Při procesu spalování však působí problémy obsah chloru v odpadech. Technická univerzita v Drážďanech provedla studii hlavních nosičů
chloru a forem vázání chloru v různých frakcích zbytkových a hodnotných látek.
Kromě toho byla zkoumána možnost, jak zbavit odpady chloru pomocí třídění. Z výsledků studie vyplývá, že koncentrace chloru ve frakcích odpadu jsou způsobeny především dvěma druhy odpadů: plastovou frakcí, která obsahuje téměř výlučně organicky vázaný chlor (PVC) a organickou frakcí s převážně anorganickými chloridy.
Obě tyto frakce obsahují 50 až 70 hmotnostních procent analyzovaného chloru. Kromě toho byla zjištěna zátěž chlorem téměř u všech frakcí. Při elučních (vymývání látek) pokusech se ukázalo, že především u organických frakcí byl nalezen vyšší obsah chloru než při standardní analytice. Výzkum obsahu chloru ve frakcích o různé zrnitosti ukázal, že živnostenský i domovní odpad obsahují malé množství chloru v hrubé frakci.
Entsorga, 27, 2008, č. 11/12
Kvůli chloru stoupají náklady
Obsah chloru v odpadu a náhradních palivech má velký význam na provozní náklady. Je také zásadním parametrem pro vybavení kotle a čištění spalin. Společné spalování náhradních paliv ze směsných odpadů v cementárenském průmyslu a v elektrárnách je na ústupu mimo jiné kvůli citlivosti na složení paliva. Mnohá zařízení na čištění spalin jsou dimenzována na nízký podíl chloru, v poslední době však lze pozorovat prudký nárůst obsahu chloru v živnostenském odpadu.
V letech 2006 a 2007 byl ve Šlesvicku-Holštýnsku proveden rozbor vstupního materiálu různých zařízení na výrobu náhradních paliv. V průměru byl zjištěn obsah chloru 2,2 %. Vycházíme-li z 60 % recyklace PVC a nárůstu podílu PVC v odpadu o 4 % ročně, vzroste podíl chloru v živnostenských odpadech do roku 2010 na 2,6 % a do roku 2015 na více než 3,2 %.
RECYCLING magazín, 63, 2008, č. 24
Oba články byly převzaty z časopisu Odpadové fórum 6/2009
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.