Celkem 244 dobrovolníků se v roce 2021 zapojilo do sítě občanského monitoringu znečištění ovzduší Bělarusi AirMQ. Téměř tři a půl tisíce lidí používalo mobilní aplikaci, která zobrazuje aktuální stav. Webové stránky zaznamenaly bezmála třicet tisíc návštěv. Občanský monitoring koordinuje nevládní organizace Ekodom za podpory Arniky.
Prototyp monitorovací stanice byl vytvořen v roce 2020 – od té doby vyrábějí stanice AirMQ dobrovolníci přímo v Bělarusi. Stanice nepřetržitě sleduje koncentrace jemných prachových částic v ovzduší; ty jsou klíčovým ukazatelem, protože na sebe váží nebezpečné toxické látky a pronikají přes plíce přímo do krevního oběhu člověka. Stanice měří také teplotu a vlhkost, což jsou ukazatele ovlivňující úroveň znečištění.
Analýza dat za rok 2021 ukazuje, že s problémy se potýkají převážně velká města, kde je hlavním zdrojem znečištění automobilová doprava, a průmyslové aglomerace s velkými podniky. Ovzduší na venkově je poměrně čisté, ale zhoršují jej prašné bouře související s intenzivním zemědělstvím a suchem. Bouře mohou zvýšit znečištění ovzduší až na desetinásobek průměrných hodnot.
Světová zdravotnická organizace uvádí jako koncentraci bezpečnou pro lidské zdraví maximálně 5 mikrogramů PM2,5 na metr krychlový vzduchu v ročním průměru. Stanice AirMQ přitom v řadě míst naměřily hodnoty až čtyřnásobně vyšší. Státní úřady podobný monitoring neprovádějí, a občanská síť je tak jediným zdrojem tohoto typu informací pro obyvatele.
Celou zprávu za rok 2021 najdete zde: https://airmq.by/#yearreport