Server Corporate Europe, který sleduje korporátní lobbying v Evropské Unii, včera vydal analýzu, mapující jednání o zařazení oxidu titaničitého mezi rakovinotvorné látky. Čeští europoslanci se snažili tomuto opatření zabránit, aby ochránili zájmy koncernu Agrofert.
Boj o klasifikaci oxidu titaničitého včera skončil tím, že látka byla klasifikována jako „možný karcinogen.“ Některé členské státy, včetně České republiky, při jednáních vehementně hájily zájmy svého chemického průmyslu. Čeští europoslanci za ANO zastávali pozici, která byla plně v souladu se zájmy společnosti Precheza. Tato společnost je nejvýdělečnější dceřinou firmou koncernu Agrofert (se zisky 39 milionů eur ročně) a 90 % jejích zisků pochází právě z výroby oxidu titaničitého.
Corporate Europe ve své analáze poznamenává: „Čeští úředníci a poslanci za ANO plně podporovali zájmy firmy Precheza, kterou vlastní premiér Babiš, a to jak v Radě EU, v Evropském parlamentu i ve výboru REACH. Výsledkem je ostudný střet zájmů, jehož cílem bylo zabránit opatření proti možné karcinogenní látce“.
Agrofert vlastní i chemičku DEZA, která se vloni neúspěšně pokoušela získat od EU povolení nadále vyrábět nebezpečný a zastaralý ftalát DEHP, který způsobuje vývojové problémy u dětí a neplodnost.
Celá analýza v angličtině je dostupná zde.