Do jarního Moldavska s námi tentokrát vyrazili také dva vzácní hosté – dokumentarista Martin Marek se svou kamerou, a RNDr. Petr Roth, CSc., odborník na ochranu přírody se zkušenostmi z veřejné správy. Pořad, který na základě naší cesty vznikl, uvidíte v září na obrazovkách České televize.
Putování po chráněných územích
Cílem naší květnové cesty bylo zjistit, jak funguje správa vybraných chráněných krajinných oblastí v Moldavsku. Zároveň jsme se na místě přesvědčili, jak pokračuje realizace našich společných aktivit s tamní organizací Biotica. Jako nezávislý odborník s námi proto vyrazil právě doktor Roth, mimo jiné bývalý náměstek na Ministerstvu životního prostředí ČR.
Setkali jsme se s mnoha zástupci státní správy, například s ředitelem kulturní rezervace Orhei Vechi, kam ročně směřují tisíce turistů, aby si prohlédli tamější proslavený skalní klášter a překrásné zákruty malebně meandrující řeky Răut. Další významnou lokalitou, kterou jsme společně navštívili, byla rezervace Codri, kde se nachází nejrozsáhlejší listnatý les v jinak velmi odlesněné kulturní krajině této východoevropské země. „V Národním parku Dolní Dněstr, který vznikl teprve loni, jsme se setkali se zástupkyní rady parku. Bylo pro nás důležité si poslechnout, jak se s parkem sžívají místní a jakým výzvám čelí. Zejména proto, že o vznik parku a jeho příznivé přijetí lidmi z okolních vesnic se zasazovali i naši partneři z organizace Biotica. O ustanovení funkční správy národního parku včetně sboru dobrovolných strážců přírody usilujeme i nadále, takový projekt je samozřejmě běh na dlouhou trať,“ říká koordinátor projektu Pavel Pinkava. O pracovních skupinách, jejichž cílem je zlepšovat zapojení občanů do rozhodování a předcházet případným sporům, co se týká vlivu národního parku na místní komunity, jsme již psali zde.
Příklady táhnou
Schůzku pracovní skupiny v obci Talmaza jsme navštívili také tentokrát. Talmaza patří mezi nejprogresivnější obce v oblasti, daří se jí získávat velké prostředky mezinárodních donorů na rozvoj infrastruktury a byla to právě tato komunita, která vytvoření NP iniciovala. V praxi jsme viděli, že veřejnost má upřímný zájem se zapojit do rozhodování o budoucím územním rozvoji své obce. Takový postup je totiž nejen ve shodě s požadavky Aarhuské úmluvy, ale z naší zkušenosti pomáhá předcházet budoucím konfliktům mezi různými legitimními zájmy.
Naše cesta vedla i do obcí Rascaieti, Cioburciu a Copanca. Všechny tři slouží jako příklady dobré praxe. V Rascaieti byla na přelomu roku dokončena úprava pramene pitné vody a jeho nejbližšího okolí v centru obce. Díky tomu jsme pomohli zatraktivnit lokalitu, kde se místní setkávají. V Cioburciu zase v lednu občané dokončili úpravu skládky, která se nachází za obcí mezi poli. Větrem rozfoukané hromady odpadů pomocí těžké techniky shrnuli do vymezeného prostoru, který byl následně oplocen a za pomoci obyvatel obce došlo i k výsadbě „zeleného plotu“ – pásu akátů a jasanů. Tyto úpravy v budoucnu zamezí „rozlévání“ skládky do okolí a díky tomu již odpadky nebudou volně poletovat po krajině.
Školka základ života
Kameru České televize jsme vzali také do vesnice Copanca, kde jsme loni podpořili úpravu okolí mateřské školy. Rodiče spolu s učitelkami osázeli stromy a keři prostor před školkou a také okolí dětského hřiště, které jsme vybavili houpačkami a prolézačkami. Škola plní v obci nejen roli vzdělávacího zařízení, ale představuje také společenské centrum pro místní obyvatele. Představitelé obce si to nepochybně uvědomují, protože investovali významné prostředky do rekonstrukce budovy včetně instalace solárních panelů na ohřev vody.
Na závěr naší mise proběhla tisková konference zahajující informační kampaň, která má veřejnosti vysvětlit důležitost výsadby pásů zeleně, tedy stromů a keřů, podél polí. Toto opatření je v převážně zemědělské krajině Moldavska více než důležité, protože pomáhá zadržovat vodu v půdě a předchází její degradaci, což jsou pro budoucnost země klíčové environmentální výzvy.
Naši cestu, jakož i celý projekt, podpořilo české MZV v rámci programu Transformační spolupráce.