Více než 30 moldavských dobrovolných strážců se sešlo v dubnu a květnu v Kišiněvě, aby prodiskutovali problémy související s jejich prací a zlepšili své dovednosti. Během workshopů organizovaných nevládními organizacemi Biotica a Arnika obdrželi strážci také základní vybavení pro jejich práci.
První workshop se konal 13. dubna v Ústavu pro výzkum a vývoj lesnictví (ICAS) a zahájil jej Ion Bulmaga, ředitel Inspektorátu ochrany životního prostředí, pod který strážci administrativně spadají. Mezi řečníky nechyběl zástupce ICAS, nevládní organizace Eco-TIRAS a dále současní i potenciální budoucí dobrovolní strážci přírody. Účastníci diskutovali o pracovních podmínkách dobrovolných strážců a jejich vztahu k veřejnosti. Pan Bulmaga z inspektorátu souhlasil s nutností posílit právní ochranu, práva a povinnosti dobrovolných strážců za účelem zvýšení jejich bezpečnosti a kvality práce.
Pan Trombitsky (Eco-TIRAS) přiblížil problematiku ilegálního rybolovu, fenoménu, vůči kterému jsou bezmocné všechny státní instituce včetně Národní agentury pro bezpečnost potravin – což se pravidelně odráží v prodeji říčních druhů ryb v období, kdy je rybolov zakázán.
Ve tomto duchu jsme diskutovali i otázku rizik pro dobrovolné strážce a obyčejné lidi v případě, že se dostanou do konfliktu anebo budou jen sledovat chování některých vlivných osobností v oblasti vymáhání práva a soudnictví, kteří zneužívají soudní systém a mají tendenci se strážcům mstít.
Pan Grati (ICAS) shrnul aspekty ochrany životního prostředí v lesích s tím, že jedinou podmínkou dobrého managementu a monitoringu je respekt k lesnímu hospodaření, který ve státem vlastněných oblastech bohužel chybí.
Druhý workshop se uskutečnil 20. května a sešli se na něm odborníci z České republiky a Moldavska, aby diskutovali zapojení a činnosti dobrovolných strážců v ochraně přírody, jejich problémy a návrhy na zlepšení. Po živé debatě s panem Bulmagou, který zopakoval odhodlání inspekce připravit právní akt, který by dobrovolným strážcům zajistil lepší ochranu, popsal pan Nastasi, zástupce nedávno založené Moldavské asociace dobrovolných strážců, výzvy, kterým dnes strážci čelí.
Pan Skalka, bývalý český profesionální strážce a v současnosti český zástupce Krkonošského národního parku, se poté podělil o zkušenosti s ochranou přírody u nás, včetně kapacit, rozdělení rolí a práv a povinností českých dobrovolných i profesionálních strážců. Akce byla také příležitostí předat současným moldavským dobrovolným strážcům základní vybavení - čepici s odznakem, tričko s logem dobrovolného strážce, lékárničku a dalekohled.
Obě pořádající organizace, Biotica a Arnika, s podporou českých a dalších evropských sdružení strážců, jsou připraveny inspekci pomoci s návrhem výše uvedených systémových změn.
Obě akce jsme uspořádali v rámci projektu „Česká podpora lepšího managementu chráněných území v Moldavsku“, který je realizován v rámci Challenge Fund Rozvojového programu OSN (UNDP) a „Natura 2000 Moldova: Prosazování evropského přístupu k ochraně přírody v Moldavsku" s podporou Programu transformační spolupráce České republiky (Transition Promotion Programme) Ministerstva zahraničních věcí ČR.