Při pohledu na etiketu se o složení látek většiny zboží vyjma potravin a kosmetiky moc nedozvíme. Mnozí z nás si ovšem vůbec neuvědomuje nebo vůbec netuší, že ve spoustě výrobků najdeme rizikové látky, které mohou být spouštěčem zdravotních potíží.
Znalost složení výrobku je pro spotřebitele rozhodujícím klíčem, zda si výrobek koupí, či nikoliv. Informace jsou však důležité i poté, co výrobky doslouží. Toxické látky v odpadech se nám kvůli špatně nastaveným pravidlům recyklace vrací zpátky jako bumerang a zaplavují svět. Pokud chceme vrátit recyklaci její dobré jméno a znovu využívat jen bezpečný materiál, musí znát údaje o složení také recyklační firmy, aby toxický odpad vyřadily a zlikvidovaly jednou provždy.
Arnika v rámci sítě IPEN pravidelně monitoruje chemické složení v produktech z recyklovaného plastu. Zakázané a toxické jedy, které se dříve směly používat pro ošetření elektroniky, se nám podařilo odhalit dokonce v hračkách pro malé děti nebo kadeřnických pomůckách z českých kamenných obchodů. Naměřili jsme dosud nejvyšší množství neurotoxických bromovaných zpomalovačů hoření, které předčilo hodnoty naměřené v předmětech zakoupených v Nigérii nebo Argentině!
Arnika společně s nevládkami po celé Evropě pracuje na tom, abychom s jedy v recyklovaných výrobcích skoncovali. Pokud ani vy nechcete, aby si děti hrály s toxickými hračkami, pak podepište výzvu na www.recyklujbezjedu.cz.
Arnika společně s dalšími předními evropskými nevládkami vyzývá národní delegáty pro evropskou politiku Strategického přístupu pro mezinárodní nakládání s chemickými látkami (SAICM), aby zavedli povinné značení chemického složení výrobků stejné, jako známe u potravin a kosmetiky. Organizace zároveň připravily konkrétní návrh, který politikům předaly.
V této věci jednáme s českým zástupcem SAICM při Ministerstvu životního prostředí, s Ing. Karlem Bláhou, CSc., který uvedl: „Děkuji Vám za vytvoření návrhu právně závazného instrumentu SAICM. Téma je nesporně zajímavé a bude mi potěšením jej předložit k diskuzi na regionálním zasedání SAICM v Lodži.“
Evropa se prostřednictvím SAICM zavázala zajistit bezpečné nakládání s chemickými látkami do roku 2020. V současné době je nevládním organizacím dána možnost zasílat připomínky k podobě tohoto nástroje. Této možnosti Arnika spolu s předními evropskými nevládními organizacemi využila a formulovala požadavky, které jsou v zájmu spotřebitelů.
„Rok 2020 se nezadržitelně blíží a zatím nic nenasvědčuje skutečnosti, že by SAICM výrazně uspěl na cestě za svým cílem. Není to ale žádným překvapením, protože SAICM navrhoval za celou dobu své existence pouze dobrovolné nástroje, ke kterým se průmyslové firmy nepřipojily. Pokud má být politika SAICM účinná bude muset zavést opatření, která budou pro firmy a dodavatele právně závazná,“ vysvětluje Jitka Straková z Arniky.
Stáhněte si Studii o výskytu toxických látek v hračkách a Studii o výskytu toxických látek ve spotřebním zboží