V souvislosti s blížícím se projednáváním direktivy REACH ve druhém čtení v Evropském parlamentu, zaslalo sdružení Arnika dopis, jehož znění je uvedeno níže. Dopis byl směřován českým europoslancům, kteří se v prvním čtení vyslovili proti přijetí nové legislativy. Společně s dopisem byla europoslancům zaslána i kniha ''REACH - Co se stalo a proč?'' a požadavky koalice nevládních neziskových organizací na budoucí podobu nové chemické politiky.
Vážený pane poslanče,
Prosím přijměte knihu ''REACH – Co se stalo a proč?'', kterou v českém znění vydalo sdružení Arnika a která mapuje problematiku chemického průmyslu v Evropě a zejména připravovanou chemickou legislativu REACH.
Jsem si vědom toho, že jste v prvním čtení toto bezesporu složité a kontroverzní nařízení nepodpořil, přesto Vás žádám o pečlivé zvážení myšlenek, které jsou uvedeny v tomto dopise a v přiložené knize.
Zastáváme názor, že pro správné fungování nového systému je klíčové zachování substitučního principu v autorizačním procesu, jak požadoval Evropský parlament v prvním čtení. To znamená, že u chemických látek vzbuzujících ''mimořádné obavy'' bude požadována náhrada bezpečnější alternativou, pokud je k dispozici. Domníváme se, že princip ''adekvátní kontroly'' (tzn. že průmysl dokládá, že má látku, která vzbuzuje mimořádné obavy, dostatečně pod kontrolou) není postačující a nepovede k zamýšlenému cíli nové politiky – ochraně lidského zdraví a životního prostředí. Taková formulace je příliš vágní a poskytuje průmyslu dostatek prostoru k tomu, aby zachoval status quo, a vůbec nepodporuje inovace a hledání bezpečnějších alternativ. Podobně dosavadní postupy dobrovolných závazků na poli prosazování ekologických témat v průmyslu se ukázaly jako zcela neúčinné.
Argumentem odpůrců zákona jsou vysoké náklady na zavedení nového systému do praxe a neúměrné zatížení středních a malých podniků. Věříme, že ve stávající verzi zákona jsou vlivy na menší firmy již dostatečně ošetřeny. Oproti původnímu návrhu uvedenému v Bílé knize a raných verzích zákona se značně snížil rozsah požadovaných informací o chemických látkách vyráběných v menších množstvích, které jsou doménou zejména malých a středních podniků. Také platí pravidlo jedna látka = jedna registrace, které umožní rozložení nákladů mezi více subjektů. Pokud jde o náklady, lze vypozorovat zajímavý znak v tom, že odhady zveřejňované průmyslem jsou vždy značně vyšší, než odhady vypracované Evropskou unií. Při vypočítávání nákladů se také bohužel často opomínají zmínit budoucí přínosy, zejména v poklesu nákladů na lékařskou péči. Příklady z minulosti (viz např. staré ekologické zátěže) nám rovněž neustále dokazují, že prevence je vždy neporovnatelně levnější, než dodatečné řešení problémů. Stejně tak nebývá zvykem, že by ekologické inovace bránily hospodářskému pokroku. Ve skutečnosti je tomu právě naopak a současní leadeři na poli ekologie mají velmi dobrou schopnost obstát také v mezinárodní konkurenci.
Za zmínku stojí také nedávný průzkum sdružení Arnika, ve kterém jsme nechali analyzovat prach z několika českých kanceláří a dešťovou vodu z několika dalších míst v České republice. Ve všech případech jsme zjistili výskyt mnoha chemických látek, často vysoko nad detekčním limitem. Přitom některé z analyzovaných látek (např. ftaláty a nonylfenoly) přímo ovlivňují hormonální systém (tzv. endokrinní disruptory) již ve velmi nízkých koncentracích, mnohem nižších než se předpokládalo v minulosti. Stále více indicií také ukazuje na propojení účinků chemických látek se zvýšeným výskytem alergií a sníženou reprodukční schopností u dnešní společnosti. Za množství chemikálií v prostředí o jejichž účincích toho často mnoho nevíme může současný nedokonalý systém. Bylo by proto velkou škodou nevyužít možnost převzít kontrolu nad chemickými látkami do našich rukou, kterou nám REACH nabízí.
Dnešní člověk žije ve světě, ve kterém je zcela obklopen chemickými látkami. Současně si dnešní člověk ale jen těžko dokáže představit život bez výdobytků moderní společnosti. Přesto se domníváme, že je možné skloubit oba aspekty – zachování vysokého životního standardu i ochranu zdraví před účinky chemických látek. Věříme, že progresivně nastavený REACH ve svém důsledku povede k celkovému zvýšení kvality života, zcela ve shodě s principy trvale udržitelného rozvoje.
Za sdružení Arnika,
Mgr. Ladislav Kleger