Podle návrhu nových pravidel pro ekoznačky, se kterým přišla Evropská komise, by nábytek, textil a matrace obsahující PVC, ftaláty či bromované zpomalovače hoření mohly být označeny za ekologicky šetrné výrobky. Sdruzeni Arnika vyzvalo ministra životního prostředí RNDr. Martina Bursíka, aby on či zástupce ministerstva hlasovali proti tomuto návrhu. Celý text dopisu najdete níže. Ještě jsme k němu vydali tiskovou zprávu.
Vážený pane ministře,
obracíme se na Vás, v souvislosti s blížícím se hlasováním v Radě Evropské unie pro ekoznačení (European Ecolabelling Board), které má rozhodnout také o chemické bezpečnosti výrobků, jež mohou nést označení „ekologicky šetrný výrobek“ na celoevropské úrovni. K tomuto hlasování má dojít na schůzce 23. – 24. dubna 2008.
Domníváme se shodně s EEB, že ekoznačka by měla být udělována výrobkům s nejlepším profilem dopadů na životní prostředí a zdraví lidí a jako dobrovolný nástroj na tržní bázi by měla jít nad požadavky stanovené legislativou. Návrhy Komise k hodnocení ekologické šetrnosti matrací, textilu a dřevěného nábytku, o němž se má hlasovat tento týden, neodrážejí všeobecnou diskusi, která již proběhla v Radě Evropské unie pro ekoznačení a zůstávají pozadu za legislativou a očekáváním veřejnosti.
Návrhy, o kterých se bude hlasovat, podkopávají důvěryhodnost celého systému ekoznaček pro výrobky a zjevně ustupují tlaku chemického průmyslu, který se snaží na trhu udržet prokazatelně nevhodné látky jako jsou bromované a chlorované zpomalovače hoření či problematický plast polyvinylchlorid (PVC). Proto se obracíme na Vás jako ministra životního prostředí, abychom Vás na tuto situaci upozornili a požádali Vás, aby se Váš úřad zasadil o ochranu životního prostředí alespoň ve výrobcích nesoucích označení „ekologicky šetrný výrobek“ na celoevropské úrovni. Za nejdůležitější považujeme v předloženém dokumentu jasně vyloučit následující položky:
• Zpomalovače hoření a biocidy v textilu a matracích do postelí
v textilu a matracích do postelí s ekoznačkou by neměly být povoleny přinejmenším látky zakázané v elektronických přístrojích
• PVC v dřevěném nábytku
jsou k dispozici alternativy k tomuto kontroverznímu materiálu
• Geneticky modifikované stromy v dřevěném nábytku
členské státy se již shodly na tom, že budou z ekoznačky vyloučeny, Komise s tím však nesouhlasí
• Vyloučení halogenovaných rozpouštědel a ftalátů v lacích a nátěrech
kritérium, které EUEB do velké míry podporovala, požadovalo, aby ve výrobcích nebyla používána halogenovaná organická rozpouštědla a ftaláty před barvením nebo během něho, konečný návrh tento požadavek oslabil.
PVC je často měkčené toxickými ftaláty, které se stejně jako bromované zpomalovače hoření našli ve značných koncentracích i v prachu z bytů a kanceláří v České republice (viz přiloženou studii publikovanou Arnikou v roce 2006). V příloze k tomuto dopisu jsou uvedeny další podrobnosti týkající se našich doporučení pro hlasování ve prospěch ochrany životního prostředí a lidského zdraví.
Žádáme, abyste vzal tyto věci v úvahu, až budete diskutovat o konečných kritériích pro udělování ekoznačky v těchto skupinách výrobků a až se budete rozhodovat, jaký postoj zaujmete Vy či zástupce ministerstva při hlasováních.
S pozdravem,
RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické lákty a odpady sdružení Arnika
Ing. Miroslava Jopková, vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org