Komisař EU pro životní prostředí Stavros Dimas prohlásil: „Boj proti změně klimatu je třeba vést na všech frontách a každý z nás k němu musí přispět. Nejedná se pouze o pravomoc podniků a vlád; musí se zúčastnit i spotřebitelé. Když si jednotliví zákazníci zakoupí produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a ke klimatu, vyšlou jasný signál producentům, kteří na oplátku začnou dodávat takových produktů více“.
Dopad produktů na životní prostředí je důležitý
V dnes zveřejněném průzkumu Eurobarometer o přístupu Evropanů k udržitelné spotřebě a produkci valná většina občanů EU (83 %) uvedla, že dopad produktu na životní prostředí hraje důležitou roli při rozhodování o jeho koupi. Nejvíce se při takovém nákupu rozhodují Řekové (92 %), zatímco na posledním místě jsou Češi (62 %).
Smíšené názory na tvrzení producentů o účincích jejich produktů na životní prostředí
Dotázaní Evropané byli rovnoměrně rozděleni, pokud jde o otázku tvrzení producentů o účincích jejich produktů na životní prostředí – 49 % těmto tvrzením věří a 48 % nikoliv. Tvrzením producentů nejvíce věří Nizozemci (78 %), zatímco nejmenší důvěru mají Bulhaři (26 %).
Vyšší daně pro produkty poškozující životní prostředí a nižší daně v případě produktů, které jsou k životnímu prostředí šetrné
Přibližně 46 % občanů EU si myslí, že nejlepším způsobem, jak propagovat ekologické produkty, by bylo zvýšení daní z produktů poškozujících životní prostředí a snížení daní z těch produktů, které jsou k životnímu prostředí šetrné. Nejvíce zastánců tohoto systému založeného na dvou různých daňových sazbách bylo ve Velké Británii, zatímco Malťané tuto myšlenku tolik nepodporují (28 %) a místo toho dávají přednost pouze snížení daní z produktů šetrných k životnímu prostředí.
Významná role maloobchodníků při propagaci produktů šetrných k životnímu prostředí
Dotázaní se výrazně přikláněli k tomu, aby maloobchodníci propagovali produkty šetrné k životnímu prostředí. Přibližně polovina občanů EU (49 %) si myslí, že maloobchodníci by měli takové produkty v obchodech zviditelnit nebo že by jim měli vyhradit zvláštní ekologické oddělení. Třetina (31 %) Evropanů uvedlo, že nejlepším způsobem, jak mohou maloobchodníci propagovat ekologické produkty, je poskytnout o nich zákazníkům více informací.
Silná podpora označování uhlíkové stopy
Ačkoliv méně než polovina Evropanů tvrdí, že ekoznačky hrají při jejich rozhodování o zakoupení produktu důležitou roli, a pouze jeden člověk z deseti zastává názor, že celkové množství emisí skleníkových plynů způsobených produktem by mělo být uvedeno na ekoznačkách, přibližně 72 % občanů EU si myslí, že etiketa uvádějící uhlíkovou stopu produktu by měla být v budoucnu povinná. Názory na toto téma se v různých členských státech velmi lišily – nejméně podporují takové označování Češi (47 %), přičemž Řekové naopak tuto myšlenku podporují téměř bezvýhradně (90 %).
Na etiketě s uhlíkovou stopou by bylo uvedeno celkové množství skleníkových plynů – včetně oxidu uhličitého – vzniklé během životnosti produktu, počínaje jeho produkcí a konče jeho likvidací. V současné době v Evropě takový program neexistuje, avšak Rada ve složení pro životní prostředí v prosinci 2008 vyzvala Komisi, aby zvážila zavedení systému označování uhlíkové stopy.
Souvislosti: Akční plán EU pro udržitelnou spotřebu a produkci
Komise předložila v červenci 2008 akční plán zahrnující řadu návrhů týkajících se udržitelné spotřeby a produkce, které by přispěly ke zlepšení účinků produktů na životní prostředí a ke zvýšení poptávky po udržitelnějších produktech a výrobních technologiích. Jedním z cílů tohoto plánu je rovněž podpořit průmysl EU ve využití příležitostí k inovacím.
Více informací:
Internetové stránky o udržitelné spotřebě a produkci:
http://ec.europa.eu/environment/eussd/escp_en.htm
Zpráva převzata z webu http://europa.eu.
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.