Tým Papilio ze Základní školy Vyhlídka se do problematiky této etapy hluboce ponořil. Za informacemi o historii toku se družstvo vypravilo do muzea, na přednášku i výstavu, pochopilo význam nezregulovaného toku a vystihlo i problematiku PET lahví. Týmu Gymnázia Rýmařov se velmi povedla anketa mezi studenty a kantory zaměřená na spotřebu balené vody. Pijavice ze SŠINFIS Plzeň se předvedly prací plnou historických map a dobových fotografií zachycujících povodně.
Měsíc trvající etapa byla převážně teoretická. Studenti museli vypátrat, jak se zvolený potok či říčka a hospodaření na něm měnily v průběhu času a jak do života okolo vody zasahují povodně. Pídili se i po tom, odkud do jejich domovů přichází pitná voda. „Soutěžící tak hledali rozdíl mezi řekou regulovanou a přirozeně meandrující či mezi dobrou vodou z kohoutku a vodou zbytečně balenou,“ shrnula úkoly 5. etapy Jana Mikulášková z Arniky. „Hodnotili jsme opět správnost, samostatné zpracování a zájem o problematiku. Nejde nám jen o opsání faktů, ale o vlastní závěry, komentáře a hodnocení“, doplnil koordinátor projektu Voda živá a porotce Kamil Repeš.
Nyní již studenty čeká vypracování závěrečné zprávy, která by měla shrnovat výsledky celé několikaměsíční práce na soutěži. Poté bude následovat vyhodnocení a slavnostní předání hlavní ceny – týdenního pobytu v Tatrách. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Voda živá se uskuteční v polovině února 2011 v Praze.
Soutěž je součástí projektu Voda živá, jehož cílem je ukázat vztah mezi chemickými látkami používanými v domácnostech a v průmyslu, zátěží povrchových vod a jejich potenciálem se znečištěním se vyrovnat.
Zde si můžete prohlédnout fotografie z vítězných prací
Podrobnosti o vítězných projektech
Více informací o soutěži: http://arnika.org/soutez-pro-skoly-2
Projekt Voda živá je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR ve výši 1 998 800 Kč.