Jak zkoumat toxické látky ve výrobcích, odebírat kontaminované vzorky nebo účinně bojovat s historickým zamořením životního prostředí. Zástupci organizací z celé Evropy přijeli do Prahy diskutovat společný postup proti toxickým látkám. Třídenní konferenci Mezinárodní sítě pro eliminaci perzistentních organických látek (IPEN) pořádá v Praze Arnika jakožto regionální koordinátor.
Mezi dvěma desítkami účastníků jsou např. Gergely Simon (Maďarsko), který vede tematické kampaně Greenpeace v regionu střední a východní Evropy, Abel Arkenbout (Toxic Watch, Nizozemí) specialista na spalovny nebo Jasminka Randjelović, toxikoložka dříve pracující v srbské státní správě, která s kolegyněmi následně založila organizaci ALHem.
V programu setkání je mj. prohlídka neratovické Spolany. Ta před pár dny získala nelichotivé prvenství v žebříčku největších znečišťovatelů za rok 2016, který s využitím veřejně přístupných dat sbíraných Ministerstvem pro životní prostředí zveřejnila Arnika před týdnem. Zároveň ale tato chemička meziročně snížila emise zdraví poškozujících látek o devět tun. Zástupci z celé Evropy tak mohli vidět, jak Spolana odbourává staré ekologické zátěže, například kontaminaci kvůli bývalé výrobě pesticidů s využitím dioxinů. K vidění byla také amalgámová elektrolýza, kde se ještě do konce listopadu bude vyrábět chlor za pomoci rtuti. Pravděpodobně koncem roku 2021 pak Spolana postupně přejde na elektrolýzu membránovou. Podobný provoz na výrobu chemikálií se přitom nachází například ve slovenských Novákách.