V rámci naší dlouhodobé práce v Moldavsku proběhla exkurze pro studenty i učitele z Tiraspolu na levém břehu Dněstru (v tzv. Podněstří). U příležitosti Světového dne boje proti dezertifikaci a suchu, který připadá na 17. června, se dozvěděli o místním přírodním bohatství i rizicích pro biodiverzitu Dolního Dněstru.
Během semináře a exkurze na levém břehu Dněstru se podělili hned tři odborníci: Nikolaj Romanovič, vedoucí výzkumný pracovník Státní přírodní rezervace Iagorlik, Dimitrij Bočarov, inspektor Státní služby kontroly a ochrany životního prostředí Podněstří, a Vitalij Kolvenko, klimatolog a ředitel Hydrometeorologického centra Podněstří. Ti nás seznámili s typy flóry a fauny Dolního Dněstru, chráněnými přírodními objekty, režimem a funkcemi chráněných území.
Experti hovořili také o hrozbách poškozujících přírodní oblasti, jejich součásti a dněsterský ekosystém obecně. Exkurze se vydala do hned několika ukázkových území, které nám jak přiblížily stav oblasti, tak ukázaly některé negativní následky lidských zásahů do ekosystémů.
Navštívil se například vodopád u obce Čobruči, kde byla příležitost k diskusi o nebezpečí hydrologického sucha na Dněstru. Zabývali se ale také tím, jak nízký stav vody v řece ovlivňuje užitečné vodní živočichy, jako jsou filtrátoři, tedy např. různí mlži.
Další zastávkou byla ichtyologická rezervace Turunčuk u vesnice Glinoe. Účastníci se seznámili s rybami a dalšími živočichy dolního Dněstru i snahou místních inspektorů potlačit pytláctví. O tématu se dále hovořilo při návštěvě sektoru Kutsa-Matsarinsky u obce Nezavertailovka.
Region nabídl i dvě další příležitosti k debatě o bohatstvích podněsterské přírody: oblast Dikul-Kutsa, ideální pro pozorování rostlin i vzácných druhů ptáků, a měřicí stanice u Nezavertailovky. Účastníci se zde seznámili s tím, jak se monitorují vodní stavy v Dněstru i Turančukském rameni. Exkurze následně končila na břehu vodní nádrže Kučurgan, kde se s experty probrala nezbytnost stanovení a dodržování norem pro únosné rekreační vytížení podobných přírodních objektů.
Akce se konala v rámci projektu “Natura 2000 Moldova: Prosazování evropského přístupu k ochraně přírody v Moldavsku”, který realizujeme spolu s naším místním partnerem, nevládní organizací Biotica, za podpory Programu transformační spolupráce České republiky (Transition Promotion Programme) Ministerstva zahraničních věcí ČR. Společně pomáháme chránit přírodu a edukovat veřejnost na obou stranách Dněstru, tedy včetně mezinárodně neuznaného “Podněstří”.