Termín pátého ročníku festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou je venku. Rezervujte si víkend 16.-18. května.
Jak by vypadalo město, jehož ulice by sloužily více lidem než autům? Jaké by to bylo žít ve čtvrti, kde veřejný prostor patří sousedskému setkávání a zeleni?
V Praze už několik takových míst existuje. Jsou to důležité ostrůvky změny, které nám ukazují, že jiný způsob života ve městech je možný. Právě jejich existence nám dává inspiraci a energii k usilování o změny na systémové úrovni.
Zároveň ale víme, že prosazování těchto pilotních projektů bývá náročné a vyšlapávání nových cest je vyčerpávající a často izolující. Proto je důležité se spojovat, sdílet zkušenosti a společně hledat cesty, jak tato místa rozšiřovat.
Jakou roli v tomto procesu hraje místní správa?
Proč je podobných míst v Praze stále tak málo a co brání jejich vzniku?
Přijďte do Žižkostela na třídenní festival poslechnout si inspirativní příběhy, zapojit se do diskusí a dozvědět se více o tom, jak společně tvořit město, ve kterém se nám bude dobře žít.
Podrobnosti o programu a místě konání budeme zveřejňovat tady na webu, ve facebookové události a na našem instagramu.
PÁTEK 16.3.
- Promítání filmu Veřejně prostěšné práce s diskusí
Města se mění pod tlakem reklamy, aut a developerských projektů. Veřejný prostor mizí. Guerilloví umělci vyráží do ulic, aby probudili společnost a ukázali, že města patří lidem. Režisér Vladimír Turner sleduje živelné umělecké akce a performativní přednášky, které dokazují, že umění není jen dekorací, ale silným nástrojem odporu proti přetechnizovanému a odcizenému světu.
Po projekci vyzpovídáme režiséra filmu Vladimíra Turnera a protagonistku filmu Táňu Zabloudilovou.
Debatu moderuje Alžběta Medková.
SOBOTA 17.3.
- Procházka po proměnách Žižkova
Jak se proměňuje Žižkov z dříve dělnické a buřičské čtvrti na lukrativní lokalitu? Jak se rozvíjí nová čtvrť na Nákladovém nádraží Žižkov a proč máme tak nedostupné bydlení? A jak se místní komunitně organizují? Odpovědi budeme hledat na procházce společně s architektem Jakubem Nakládalem.
- Sousedské bloky – nové pohledy na život v ulicích Prahy, workshop kolektivu Spolka REGISTRACE ZDE
Jak může vypadat město, které dává prostor lidem, komunitám a přírodě?
Přijďte se seznámit s vizí superbloků/sousedských bloků (superblocks/Kiezblok), která proměňuje sousedství sousedství v živá, bezpečná a udržitelná místa k životu. Tento participativní workshop pod vedením kolektivu Spolka nabídne úvod do principů urbanistického přístupu, který omezuje tranzitní dopravu v rezidenčních čtvrtích a posiluje roli veřejného prostoru pro chodce, cyklisty, děti i sousedská setkání.
Praktická část workshopu proběhne přímo v okolí Žižkostela, kde se zaměříme na mapování okolního prostoru, identifikaci jeho potenciálu a hledání konkrétních možností, jak by mohla být tato část Prahy přetvořena podle principů superbloků. Společně budeme tvořit návrhy, které propojí lokální znalost, odborný vhled i komunitní potřeby.- Workshop je určen pro každého, koho zajímá budoucnost města a má chuť přemýšlet o městě jinak. Počet míst na workshopu je omezen, proto je nutná rezervace pomocí formuláře.
- SPOLKA je kolektív založen na hodnotách péče a udržitelnosti a již více než 8 let se podílí na zapojení veřejnosti do tvorby měst s ohledem na marginalizované perspektivy na Slovensku i v zahraničí. V současné době kolektiv sdružuje 6 členiek z oblasti architektury, sociologie a urbanismu. Kombinace odborných znalostí a mezioborové spolupráce umožňuje lépe porozumět potřebám místních aktérů a řešit je v konkrétních architektonických a urbanistických návrzích. Sdružení bylo součástí několika mezinárodních iniciativ (např. užší výběr New European Bauhaus Awards 2024, LINA fellow 2023, Year of Climate Care 2022 a další) a úspěšně se etablovalo v projektech s tématy plánování péče a spolutvorby ve střední Evropě. V roce 2022 organizace rozšířila svou působnost o Spolka studio, který rovněž implementuje hodnoty péče a udržitelnosti do designu a architektonické praxe.
- Ulice pro lidi
Panelová diskuse přinese inspirace ze zahraničí i lokální zkušenosti s přeměnou veřejného prostoru. Urbanista a zastupitel na Praze 3 Matěj Michalk Žaloudek představí koncept superbloků a konkrétní příklady jejich fungování v zahraničí. Rozálie Kašparová otevře téma demokratického plánování a důležitosti bottom-up přístupů při utváření měst. Katarína Onderková z kolektivu Spolka naváže sdílením zkušeností z participativních procesů a urbanistického výzkumu ve slovenských městech, jako jsou Bratislava, Modra či Partizánske.
NEDĚLE 18.3.
- Sdílecí kruh nejen pro aktivisty a aktivistky
Spolu se zkušenou terapeutkou v bezpečném prostředí pojďme sdílet svoje zkušenosti nejen s městským či jiným aktivismem, ale i s každodenním bytím ve městě. Kruh nabídne místo ke vypovídání z nezdarů, vyhoření nebo únavy, ale měl by nabídnout také prostor, kde bychom se podělily o to, co nás těší a v čem se můžeme navzájem inspirovat. Není nutné se účastnit za každou cenu aktivně, je možné přijít i jen naslouchat. Kapacita max. 15 lidí - REGISTRACE ZDE.
- Cykloprojížďka po Žižkově a okolí
Pro aktivnější obecenstvo nabídneme v neděli dopoledne společnou cykloprojížďku, která nabídne několik zastavení po žižkovských ostrůvcích alternativy. Sejdeme se v 11 hodin u meander Rokytky (konkrétní místo srazu bude upřesněno) a na necelých patnácti kilometrech trasy si ukážeme zajímavé komunitní i městské projekty, které pomáhají dělat Žižkov o něco lepším místem. Ukážeme si také možnosti zlepšení nebo zahraniční příklady. Potřebujete pouze kolo (ideálně taky helmu), pojedeme většinou mimo silnice anebo po málo frekventovaných cestách klidným tempem.
Cyklovyjížďku povede Václav Orcígr z Arniky, vedoucí kampaně Praha – město pro život, urbánní sociolog a městský cyklista.
- Ostrůvky alternativy v Praze: představení činnosti a inspirativní diskuse
V každém městě existují místa, která vybočují z běžného rytmu – fungují jinak, kladou důraz na spolupráci, udržitelnost nebo péči o okolí i lidi v něm. V rámci bloku ve stylu “Pecha Kucha” představíme několik takových iniciativ, které se v Praze stávají těmito „ostrůvky alternativy“. Každá z nich má trochu jiný přístup – některé pěstují zeleninu, jiné sousedské vztahy, další zdravý odpor k nezdravému developmentu, nebo hledají cesty k odpovědnému podnikání. Společné mají to, že ukazují, že i v rámci města je možné vytvářet prostor, kde se žije jinak – lépe. Po krátkých prezentacích bude následovat otevřená diskuse v menších skupinách – podle toho, co vás zaujme. Ideální příležitost dozvědět se víc, zeptat se na konkrétní věci a třeba najít inspiraci nebo partnery pro vlastní nápady.
Účast potvrdili: Nesedím sousedím, Úl Ďáblice, ObŽiva, Přátelé Nuselských schodů