Ftaláty představují poměrně širokou skupinu chemických látek. Jak už se stalo v historii chemie mnohokrát, ukázalo se, že z původní skupiny neškodných látek se některé z nich ukázaly jako nebezpečné pro lidské zdraví. Právě jim (nebezpečným ftalátům - především DEHP, DBP a BBP) chceme věnovat následující řádky.
Ftaláty se hlavně používají jako změkčovadla do plastů (především PVC), jako přísady do kosmetiky, ale také v insekticidech či jako adhesiva. V České republice je vyrábí DEZA Valašské Meziříčí.
V PVC nejsou ftaláty pevně vázány, a proto se uvolňují do prostředí, kde se šíří hlavně vzduchem a pak mohou různými cestami kontaminovat potravní řetězce. Jde o látky silně lipofilní. Člověk ftaláty do svého těla dostává prostřednictvím dýcháním znečištěného ovzduší, a to jak ústy, tak kožní resorpcí, anebo z potravin. Hlavní příjem těchto toxických látek pro člověka pochází z potravin. Ftaláty se ale uvolňují například i z PVC podlahové krytiny - v místnosti s PVC krytinou na podlaze může člověk být exponován 14 - 86 mg/kg hmotnosti/den.
Účinky na zdraví osob, vyvolané expozicí ftalátům, se u jednotlivých konkrétních sloučenin liší a závisejí na načasování a velikosti dávky. Mladé, vyvíjející se organismy jsou vůči expozici ftalátům citlivější než organismy dospělé. Mimořádně citlivé jsou z tohoto hlediska zejména mužské pohlavní orgány ve fázi vývoje, i když důležité jsou např. též účinky ftalátů na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve.
Výsledky testů, prováděných na zvířatech, považovaných za relevantní z hlediska interakcí ftalátů s lidským organismem, ukázaly, že některé z ftalátů působí nepříznivě na vývoj mužských reprodukčních orgánů a jsou toxické pro testikulární buňky, které zajišťují normální produkci hormonů a spermií. Jde konkrétně o skupinu tří až čtyř ftalátů: di-(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP), di-butyl ftalát (DBP), benzylbutyl ftalát (BBP) a možná též di-isononyl ftalát (DINP).
Vysoké koncentrace toxických ftalátů jsou v České republice v posledních letech opakovaně zjišťovány v mateřském mléce.
Vlivu používání PVC měkčeného ftaláty ve zdravotnictví na zdraví pacientů se dlouhá léta věnuje Doc. MUDr. Kamil Ševela z Nemocnice U sv. Anny v Brně. Ve své habilitační práci zhodnotil zátěž organismu pacientů při hemodialýze (u pacientů s nemocnými ledvinami - nefrologické oddělení) a při použití infuzních setů.
Nejvíce jsou ohroženi pacienti na hemodialýze, která jim nahrazuje nefunkční nebo chybějící ledvinu. Během jednoho léčení se pacientovi vymění krev z celého těla přibližně desetkrát – tj. 60 litrů přes vaky a hadičky z měkčeného PVC. Přitom se ftaláty podle výzkumu uvolňují přímo do krve. “Zjistili jsme, že při jednom takovém léčení je pacient vystaven dávce mezi 10 až 25 mg dietylhexylftalátu - DEHP, což znamená více než 10tinásobné překročení v zahraničí tolerované denní dávky”, uvádí Ševela. “Když si uvědomíme, že pacient do nemocnice dochází na takovéto léčení 3x týdně, 150x za rok, jsou to opravdu vysoké dávky, které zvyšují pravděpodobnost různých zdravotních obtíží”, připomíná Lenka Mašková ze sdružení ARNIKA, vedoucí kampaně “Zdravotnictví bez PVC”.
Dalšími ohroženými skupinami jsou novorozenci (kvůli načasování expozice v době vývoje), těhotné a kojící matky (u nichž působí ftaláty z jejich těla na děti - přes placentu, později přes mateřské mléko) a starší lidé (dlouhodobý vliv ftalátů a dalších toxických látek).
“Po pětiletém výzkumu, kdy firmy a státní instituce neustále slyší o nebezpečí ftalátů ve zdravotnictví, mám pocit, že pro změnu k lepšímu udělali jen velice málo”, řekl doktor Ševela na tiskové konferenci Arniky na podzim 2002 a dodal: “Přítomnost ftalátů ve zdravotnických výrobcích z PVC by měla být brána velmi vážně. Je již dost vědeckých studií, které dokazují jejich zdravotní nebezpečnost.” Za zcela neuvěřitelný označil fakt, že se do PVC, které může obsahovat ftaláty, ještě stále balí potraviny.
Aby však nedošlo k mýlce, nechceme tímto článkem říci, že všechny ftaláty jsou zdraví nebezpečné. Jde především o zmíněnou trojici DEHP, DBP a BBP. Právě o ní bychom měli mít co nejlepší přehled jakými cestami se dostává do životního prostředí a kontaminuje ho. Přeje si to však i průmysl? Ftaláty nejsou na seznamu látek, které by zástupci některých průmyslových firem rádi viděli zařazené v integrovaném registru znečišťování.
Odkazy:
Tabulka s přehledem potravin balených do PVC.
Integrovaný registr znečišťování.
Ftaláty stále ohrožují pacienty.
Články o ftalátech v českém tisku
Hradecké noviny - 9.11.2002
Proč si máme otravovat vzduch?
Hradec Králové - Odbor životního prostředí magistrátu města ve spolupráci s pardubickým Ekocentrem Paleta vydal informační leták, který v tyto dny rozesílá do hradeckých domácností. Text letáku obsahuje varovné údaje o škodlivosti domácího spalování různých odpadů, získané od odborníků z Univerzity Pardubice. "V tomto období se ovzduší vždycky zhoršuje. Letákem chceme informovat zejména ty, kteří mají tendenci všechno spalovat a neuvědomují si, jak vážné to může mít následky, " říká vedoucí odboru Pavel Kamenický. V kamnech a kotlích projektovaných na uhlí, koks nebo dřevo jsou ostatní látky spalovány nedokonale, protože hoření v nich probíhá při relativně nízkých teplotách a s nedostatečným přísunem kyslíku. Za takových podmínek z komínů unikají nepříjemně páchnoucí a jedovaté zplodiny, jako jsou čpavek, fenoly, kyanidy, dehet a další. Některé z nich mají prokazatelný rakovinotvorný účinek. K nejnebezpečnějším produktům spalování patří dioxiny. V prvé řadě doma nemůžeme pálit výrobky z plastů. Kdo to činí, "obohacuje" ovzduší o těžké kovy (kadmium a zinek), dále o smrtelně jedovatý oxid uhelnatý, o uhlovodíky (přispívají ke vzniku fotochemického smogu) a ftaláty. Posledně jmenované látky odborníci považují za ještě škodlivější než obávané polychlorované bifenyly. Při pálení polyetylénových sáčků, tašek a dalších výrobků se uvolňuje etylén, který při vyšších koncentracích působí narkoticky. Kelímky, elektroizolace a textilní vlákna se vyrábějí z propylenu. Také jeho spalováním vzniká látka s narkotickými účinky. Vůbec nejnebezpečnější je z tohoto pohledu spalování PVC - polyvinylchloridu. Kromě jiného se v jeho průběhu uvolňuje plynný chlór a fosgen - látky, jež se v první světové válce používaly jako bojové plyny. Do kamen tedy nepatří plasty ani guma, dřevotříska nebo umělá vlákna. Příslušné nařízení města zakazuje i pálení rostlinného odpadu. Proč bychom je měli přestupovat a navíc škodit vlastnímu zdraví, když ve městě máme dostatek příležitostí, jak se odpadu zbavit legálně a bez jakýchkoli dalších poplatků...
Rovnost - jihomoravský den - 20.9.2002
Ftaláty se stále vylučují a ohrožují zdraví brněnských pacientů
BRNO - Ftaláty, poškozující důležité systémy lidského organismu, se stále vylučují ze zdravotnických materiálů do těl pacientů. Tvrdí to sdružení Arnika, které se opírá o výsledky pětiletého výzkumu nefrologa Kamila Ševely z Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně. "Ftaláty, neboli estery kyseliny ftalové, se používají jako změkčovadla do PVC. Pro lidský organismus jsou to cizorodé látky a způsobují mu řadu vážných zdravotních problémů - od toxického poškození ledvin a jater až k úbytku mužských spermií a poškození plodů nenarozených dětí. Mohou vyvolat rakovinu a arteriosklerotické změny,"říká odborník, který se specializuje na léčbu pacientů s nemocnými ledvinami. Právě pacienti na hemodialýze jsou podle výsledků průzkumu ftaláty nejvíce ohroženi. Během jednoho léčení se pacientovi vymění krev z celého těla přibližně desetkrát, což znamená, že šedesát litrů krve proteče přes vaky a hadičky z měkčeného PVC. "Ftaláty se z PVC uvolňují přímo do krve. Při jednom léčení je pacient vystaven až desetinásobku v zahraničí tolerované dávky. A to absolvuje celkem 150krát za rok,"upozorňuje lékař. Bez rizik, ikdyž vmenším měřítku, nejsou ani pacienti, kteří dostávají umělou výživu. "Ta se pacientům podává poměrně často, proto i zde by měly být PVC vaky a hadičky vyměněny za bezpečnější,"zdůrazňuje Lenka Mašková, vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC pražského sdružení Arnika. Jedinou možností, jak podle ní zmenšit zdravotnická rizika, je apelovat na vedení nemocnic. Ta by po firmách měla namísto zavedeného PVC požadovat výrobky zbezpečných, v mnoha případech i cenově srovnatelných, materiálů. "I když na trhu existuje řada alternativ, jako sklo či jiné plasty, nové věci se prosahují těžce. Svou roli hrají i finance. V době, kdy nemocnice čelí nedostatku peněz na platy, vše ostatní se bohužel odsouvá na druhou kolej,"konstatuje Ševela. --ROMANA RYCHLÍKOVÁ--
Středočeské Deníky Bohemia - 27.8.2002
Látky ve Spolaně Dioxiny
Vznikají při výrobě chloru, při spalování a v chemickém průmyslu. Jsou vysoce toxické i v malých dávkách. Člověk jich získává až 99 % z potravy, zbytek ze vzduchu. Způsobují hormonální poruchy, mj. negativně ovlivňují mužskou plodnost, poškozují imunitní systém a některé z nich způsobují rakovinu.
Rtuť - Je toxický kov. Lidé vystavení dlouhodobému působení rtuti trpí slabostmi, únavou, bolestmi hlavy, nechutenstvím, poruchami trávení a hubnutím. Rtuť může poškodit nervový systém, u postižených se objeví neovladatelný třes, též poškození paměti a deprese.
Chlor - Vyrábí se z kuchyňské soli za pomocí rtuti a používá se jako základ produkce nebezpečných chlororganických látek. Chlor se používal v první světové válce jako bojový plyn. Ve vysokých koncentracích totiž těžce poškozuje plíce a člověk, který se jej nadechne, umírá. V nižších koncentracích pouze leptá sliznice, způsobuje alergické reakce, jako svědění po celém těle, slzení, rýmu a kašel, a také dýchací potíže.
1- hexen - Tato látka se může vznítit při kontaktu s plamenem anebo jiskrami. Příznaky zasažení 1- hexenem: kašel, žaludeční nevolnost, zvracení, závratě, srdeční problémy, bolesti hlavy, zánět spojivek, ekzémy, vysušení a popraskání pokožky, dýchací obtíže, křeče, zástava srdce, udušení.
PVC-polyvinylchlorid - Je termoplast, jehož základní prvkem je chlor. Při výrobě produktů z PVC se používají stovky přísad. Mnohé z nich jsou mimořádně jedovaté. Patří mezi ně těžké kovy, např. kadmium, olovo a jiné sloučeniny.
Ftaláty - Změkčovadlo, které je nejrozšířenější přísadou do PVC je ftalát DEHP (di- 2- ethylhexyl- ftalát). Ten působí jako jedovatá látka na reprodukční funkce a na vývoj organismu jako takový, je zvláště škodlivý pro vývoj plodu.
Ústecký deník - 24.8.2001
I přes benevolenci státu nebezpečné hračky končí
Ústí nad Labem - Z podnětu mezinárodní organizace Greenpeace i v Ústí mizejí z prodeje nebezpečné hračky z PVC. Nebezpečnými látkami, které se do PVC přidávají, jsou tzv. ftaláty. "Ty se používají pro změkčení jinak tvrdého PVC. Pro dosažení potřebné měkkosti se do PVC musí přidat ftalátů 10 až 50 procent z hmotnosti výrobku. Ftaláty se postupně uvolňují; to, že vyprchaly, se pozná podle toho, že je hračka zpuchřelá," řekl MUDr. Miroslav Šuta z Greenpeace. Podle desetiletého výzkumu Greenpeace mohou tyto látky vyvolávat řadu negativních zdravotních účinků. "Například jde o poškození varlat, jater a ledvin," dodal Šuta. Již v prosinci 1999 vydala Evropská komise okamžitý zákaz ftaláty měkčených hraček z PVC určených pro vkládání do úst a květnu 2000 pak Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu doporučil úplný zákaz všech hraček a předmětů z PVC obsahujících ftaláty pro děti do 3 let. Po jejich stažení z prodejních pultů obchodních domů Tesco, se kromě jiných ještě v roce 2000 zavázaly i firmy Carrefour a McDonalds, že hračky z PVC prodávat nebudou. V červenci letošního roku Greepeace vyzvala i obchodní řetězec Julius Meinl, aby z prodeje nebezpečné hračky okamžitě stáhl. V jejich plzeňském supermaketu byla totiž hračka z PVC s obsahem ftalátů nalezena. Julius Meinl v Ústí nad Labem však podle jeho vedoucího Václava Křečka PVC hračky stáhl už mnohem dříve. "Po humbuku v roce 2000, který Greenpeace udělala, jsme tyto hračky začali stahovat hned začátkem loňského roku, dnes je na pultech stoprocentně nemáme," uvedl Křeček. Na rozdíl od Slovenské republiky a Rakouska, kde je prodej hraček z PVC zakázán, vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR z února 2001 zakazuje prodej jen nepatrného množství výrobků, které jsou určeny speciálně pro vkládání do úst. "Jde o různé lžičky nebo kousátka. Ostatní hračky z PVC mají být pouze označeny nápisem Varování - nevkládat do úst na delší dobu, mohou se uvolňovat ftaláty nebezpečné pro zdraví dítěte"," prohlásil Šuta, který dodal, že úkolem ministerstva zdravotnictví by nemělo být pouhé varování rodičů, že hračky zakoupené v běžném obchodě jsou nebezpečné, ale jejich prodej vůbec nepřipustit. "Mám dvouleté dítě. Kdybych o závadných hračkách z PVC nevěděla a dítěti ji koupila, nevím, jak by se mi podařilo uhlídat jej, aby hračku nestrkalo do pusy. Výrobky pro děti z PVC bych zakázala a zkusila bych najít jiný způsob výroby oblíbených dětských hraček," řekla třiadvacetiletá Eliška Rezková. Greenpeace připravuje v Čechách ještě letos na podzim další výzkum, v jehož rámci se bude zjišťovat obsah ftalátů i u ostatních PVC výrobků.
Mladá Fronta - 19.06.2002 - (hve) - str. 06
Závadné lihoviny
Česká zemědělská a potravinářská inspekce zachytila ve skladech dovozců a distributorů několik vzorků zdravotně závadných destilátů a lihovin. Z dvaadvaceti distributorů, u nichž inspektoři zkontrolovali celkem 51 vzorků, šest dovážela závadný alkohol ze Slovenska, Německa, Francie, Itálie a Polska. V šesti vzorcích bylo zvýšené množství ftalátů, organických sloučenin, které se používají mimo jiné jako změkčovadlo plastických hmot a způsobují poruchy ledvin, jater a reprodukčního systému. "Zahraniční výrobci zřejmě používají při výrobě nevhodnou technologii. Některé druhy nátěrů nebo plastů mohou totiž při styku s destilátem uvolňovat estery kyseliny ftalové," uvádí mluvčí inspekce Daniela Kolejková. Na dovozce a distributory lihovin ze zahraničí se inspekce zaměřila po předchozích špatných zkušenostech z kontrol alkoholu na tržištích. Lihoviny se na listině zakázaných výrobků objevují velmi často. Jen v loňském roce tvořily pětinu z celkového zákazu potravin za 29,5 milionu korun. "Distributoři nesmějí závadné lihoviny prodávat a musí nám prokázat, že je zlikvidovali," odpovídá Kolejková na otázku, jak inspekce zabrání tomu, aby se lihoviny nedostaly na tržiště. Připouští však, že úplně zajistit, aby se zakázané lahve neobjevily jinde, je nemožné. "Dokud se alkohol bude prodávat u stánků, nebudeme mít jistotu. Je pravděpodobné, že při další kontrole na tržištích na něco narazíme." Problém by podle inspekce vyřešil jen celkový zákaz stánkového alkoholu lihovin, jaký platí ve většině zemí Evropské unie.
Odkazy na další zajímavé články:
Ftaláty pronikají do DNA mužských spermií
Ekologové: Ftaláty v kosmetice škodí
Hygienici našli nebezpečné hračky
(Aktuallizace 6. 7. 2005.)