Z výzkumu prováděném na vzorku 186 dospělých mužů vyplývá, že zde existuje určitá souvislost mezi poškozením DNA spermií a působením dietylftalátu v dávkách, jimž jsou muži dnes běžně vystaveni. Nedávné testy prokázaly, že DEP je přítomen v 71% sledovaných parfémů, laků na vlasy a deodorantů ve Spojených státech. Další studie prováděná Centrem pro kontrolu nemocí (Center for Disease Control) odhalila skutečnost, že právě dietylftalát se vyskytuje v lidském těle v nejvyšších dávkách.
„Vliv DEP je znepokojující i proto, že podle ostatních výzkumů toxicity byl až dosud dietylftalát považován za jeden z nejméně toxických ftalátů. Vzhledem k tomu, že jsme všichni vystaveni ftalátům z mnoha dalších zdrojů, představují tato fakta, pokud budou ověřena, významné riziko pro zdraví celé populace,“ dodává Dr. Schettler.
Nové informace přicházejí v okamžiku právě probíhající polemiky ohledně regulačních opatření týkajících se ftalátů. Nedávné testy prokázaly přítomnost ftalátů ve většině kosmetických výrobků světových značek. Evropská Unie souhlasila se zákazem jiných dvou ftalátů (di-n-butylftalát (DBP) a di-2-etylhexylftalát (DEHP)) v kosmetice, neboť tyto chemikálie jsou považovány za toxické a ovlivňují mužskou schopnost reprodukce.
„Parfémy, deodoranty a jiné denně užívané kosmetické přípravky by neměly obsahovat chemikálie dávané do souvislosti s vrozenými vadami a neplodností“, potvrzuje Bryony Schwan, ředitelka mezinárodní nevládní organizace Women's Voices for the Earth. „Požadujeme, aby se výrobci kosmetických přípravků chovali zodpovědně a okamžitě přestali vyrábět produkty obsahující zdraví škodlivé a navíc pro samotný výrobek nepotřebné chemikálie.“
Další informace v angličtině najdete na webových stránkách: www.NotTooPretty.org