Gruzínci v první půlce měsíce března vyšli demonstrovat do ulic Tbilisi kvůli tzv. zákonu o zahraničních agentech. Ten během prvního čtení schválila vládnoucí parlamentní strana Gruzínský sen. Zákon by po organizacích, které získávají přes 20 % peněžních prostředků ze zahraničí, vyžadoval, aby se registrovaly jako „agenti pod zahraničním vlivem“.
Zákon jako kladivo na občany?
Právní akt kritizovali představitelé gruzínské občanské společnosti a opoziční politici. Hluboké znepokojení vyjádřily také mezinárodní organizace včetně Rady Evropy, jejímž členským státem Gruzie je, nebo Evropské unie. Podle zákona by se organizace označené za agenty pod zahraničním vlivem musely podrobit kontrole ministerstva spravedlnosti. Za nedodržení by jim hrozily vysoké pokuty. Podle autorů byl nutný pro transparentnost práce institucí, které jsou financovány zástupci cizích zemí. Podle kritiků se jednalo o pokus o pacifikaci občanské společnosti ve stylu Ruské federace.
Z ulic i parlamentu se stalo bojiště
Občanské nepokoje trvaly několik dní. Gruzínská policie proti demonstrantům tvrdě zasáhla a používala gumové projektily, slzný plyn nebo vodní děla. Desítky lidí byly zatčeny. V ulicích za svá práva bojovali i naši partneři z organizace Green Pole.Bojovalo se i přímo v gruzínském parlamentu. Členové vládnoucího Gruzínského snu napadli opoziční poslance. Konkrétně předseda výboru pro právní záležitosti Anri Okchabašvili dal facku lídrovi Sjednoceného národního hnutí Levanovi Kchabeišvilimu. Zatímco lídra opozice odvedli, předseda výboru zůstal bez postihu.
Na stranu demonstrantů se připojila i jejich prezidentka
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili podpořila demonstranty z USA, kde tou dobou byla na návštěvě v Organizaci spojených národů. „Jsem s vámi, protože reprezentujete svobodnou Gruzii! Nikdo nemá právo brát vám vaši budoucnost,“ vzkázala občanům od sochy Svobody. „Nikdo nemá právo klást vám do cesty pasti. Tento zákon, který nikdo nepotřebuje a který nemá žádný rozumný důvod, pokud jím nejsou nařízení z Moskvy, musí být bezpodmínečně zrušen,“ dodala.
Demonstrantům vadil příklon k Rusku
Protestujícím se nelíbilo, že by vládnoucí strana Gruzínský sen směřovala k autoritářství ve stylu Ruska, kde už přes 10 let platí obdobný zákon. Ruské úřady díky němu potírají občanskou společnost a nezávislá média. Kritici se mj. báli také toho, že by zákon mohl ohrozit případný vstup Gruzie do Evropské unie a NATO. Gruzie zatím nemá status kandidátské země EU a musí k tomu udělat nutné reformy.
Arnika plně podporuje gruzínské občany v jejich úsilí o svobodnou společnost, kde nebude docházet k pozvolnému ukrajování jejich práv. Jsme hrdí, že naši partneři z organizace Green Pole se zúčastnili úspěšného odporu proti zákonu, který by jejich zemi poslal na trajektorii, která Ruskou federaci dovedla až do dnešního stavu umrtvení občanské společnosti.