Na začátek nového školního roku připravilo sdružení Arnika novou ekovýchovnou soutěž zaměřenou tentokrát na řeku Labe. Soutěž je určena pro žáky druhého stupně základních škol a studenty škol středních. "Studenti si sami zvolí určitý úsek řeky a v něm pak budou například zkoumat přírodu a vodu, ale také pátrat v minulosti a hledat fotografie a dokumenty o tom, jak zde řeka vypadala dříve, jak žili lidé v jejím okolí a porovnávat to se současným stavem“, dodala k soutěži Mgr. Kateřina Trnková z Arniky. Současně soutěž prověří znalosti dětí a studentů o kvalitě vody a o vodních ekosystémech, které souvisejí s velkou řekou.
Soutěž potrvá od září do dubna příštího roku a bude rozdělena do 4 dvouměsíčních etap, v nichž budou soutěžící řešit různé teoretické i praktické úkoly. Postupně by tak měly vzniknout různá zpracování tzv. Labských příběhů. O vítězném družstvu pak rozhodne odborná porota Arniky, která vybere nejlépe zpracovanou závěrečnou práci.
Hlavní cenou pro vítězné družstvo bude několikadenní dobrodružné putování podél Labe z Čech do Německa, a to lodí nebo na jízdním kole. Pro ostatní úspěšné soutěžící jsou připraveny věcné ceny a úspěšné práce se také stanou součástí připravované knihy Labské příběhy.
Jak se přihlásit?
Soutěž je připravena pro družstva o 3 až 5 členech. Přihlásit se je možné do konce září 2010, a to pomocí webového formuláře na stránkách arnika.org/voda/labske-pribehy-registrace nebo zasláním přihlášky na adresu sdružení Arnika, Chlumova 17, Praha 3, 130 00.
Soutěž Labské příběhy je součástí projektu „Labe - život s velkou řekou". Ten si formou jednotlivých aktivit klade za cíl ukázat srozumitelnou formou široké veřejnosti souvislost mezi zlepšením kvality vodního toku (jak z hlediska čistoty vod, tak i vyšší druhovou rozmanitostí) a kvalitou života obyvatel v přilehlých oblastech. Upozorní i na to, že rozmanité prostředí spojené s ekosystémem vodního toku, podtrhuje výjimečnost celého regionu a tudíž má i hodnotný potenciál z pohledu jeho rozvoje. Dalšími aktivitami v projektu jsou např. organizace tzv. "Koupacích dnů" a několikadenního "Labského putování" podél Labe na české i německé straně.
Projekt "Labe - život s velkou řekou" podpořil Státní fond životního prostředí v Programu neinvestiční podpory projektů zaměřených na aktuální témata z oblasti ŽP – podpora biodiverzity a související aktivity k Mezinárodnímu roku biodiverzity. Celkové náklady projektu jsou 2.473.800,- Kč , podpora ze SFŽP činí 2.000.000,- Kč.