V Pozďátkách na Třebíčsku a okolních obcích se stupňuje odpor místních obyvatel vůči záměru italské firmy ICKM vystavět na místě stávající skládky nebezpečných odpadů nové zařízení k likvidaci odpadů. Místní lidé to dali jasně najevo na veřejné schůzi svolané Obecním zastupitelstvem Slaviček na pátek, 30. srpna 2002, kde měl zástupce firmy ICKM představit záměry firmy. Petici, která se staví proti záměru skládku dále provozovat a zároveň požaduje sanaci skládky, podepsalo již přes 800 lidí.
V Pozďátkách na Třebíčsku a okolních obcích se stupňuje odpor místních obyvatel vůči záměru italské firmy ICKM vystavět na místě stávající skládky nebezpečných odpadů nové zařízení k likvidaci odpadů. Místní lidé to dali jasně najevo na veřejné schůzi svolané Obecním zastupitelstvem Slaviček na pátek, 30. srpna 2002, kde měl zástupce firmy ICKM představit záměry firmy. František Hřebík, který na diskusi prezentoval italskou firmu, řekl, že firma má zájem pozďáteckou skládku, kterou koupila v červnu tohoto roku těsně předtím než to stihla udělat Vláda ČR, nejen sanovat, ale také zde vystavět zařízení na stabilizaci odpadů a ty pak ukládat na nové skládce.
Ze skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách původně provozované firmou IH-ENVI již po šest let vytéká kyselina sírová obohacená o těžké kovy. Z vody potoka pod skládkou zmizel veškerý život, kontaminovaná je také půda a podzemní vody v okolí skládky. V době velkých dešťů v polovině srpna se povážlivě zvedla hladina laguny kyseliny sírové na skládce. Odsát skládkové vody a odvézt je k přečištění však musel opět za státní peníze Okresní úřad Třebíč, protože firma ICKM ještě skládku nepřevzala.
Zastupitelstva obcí Slavičky, Kožichovice a další s pokračováním skládkování nebezpečných odpadů u Pozďátek nesouhlasí. "Nepůjdeme proti vůli občanů našich obcí," řekl starosta Slaviček F. Máca. Stejně jako obyvatelé okolí neblaze proslulé skládky si představitelé obcí přejí sanaci prosakující skládky. Petici, která se staví proti záměru skládku dále provozovat a zároveň požaduje sanaci skládky, podepsalo již přes 800 lidí.
Podle Františka Hřebíka by skládku sanovala a provozovala ICKM společně s další italskou firmou Sistema Ecodeco, která se zaměřuje nejen na skládkování, ale také třeba na likvidaci polychlorovaných bifenylů anebo spalování odpadů. Havarijní stav na skládce v Pozďátkách způsobilo nedodržení technologického postupu při ukládání staré zelené skalice, kterou sem převezla IH-ENVI z Prechezy Přerov. "Firma získala zakázku na likvidaci staré ekologické zátěže. Namísto její skutečné likvidace však způsobila novou ekologickou zátěž," říká se v jednom ze starších tiskových prohlášení sdružení ARNIKA k tomuto případu. Kromě zhruba 10 tisíc tun zelené skalice se na skládku dostaly například také kyanidy, soli z koželužen, ale i zdravotnický odpad, který na skládce neměl co dělat.
Zástupce firmy ICKM nedokázal upřesnit způsob, jak hodlá jeho firma skládku sanovat. Poté, co se setkal se silným odporem místních obyvatel a chalupářů, prohlásil, že "musí firmu informovat o stavu věcí" a že "firma nejspíše nepůjde do nepřátelského prostředí". Na dotaz, zda by ICKM byla ochotna provést pouze sanaci skládky, řekl, že není kompetentní o tom rozhodovat.
Z páteční diskuse jsem odcházel s pocitem, že tah firmy ICKM možná vyústí jen v pouhé oddálení řešení šest let trvající situace v Pozďátkách.
Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení ARNIKA
Více informací ke skládce v Pozďátkách najdete na stránkách kampaně Budoucnost bez jedů.