Jaké jedovaté látky vypouštějí průmyslové podniky v regionu do ovzduší či do vody, se dozvědí obyvatelé na novém registru znečišťování, který zřídilo na internetových stránkách ministerstvo životního prostředí. Ve středních Čechách je několik ostře sledovaných podniků, vůči jejichž vlivům na okolí už se lidé ohrazovali. Patří mezi ně například Spolana Neratovice, Spolchemie v Kralupech nad Vltavou nebo Kovohutě v Příbrami a další firmy. „Konečně budu mít přehled o tom, jak moc zdejší chemička otravuje ovzduší v našem městě. Továrna už nebude moci tajit informace o těch nejdůležitějších škodlivinách, které vypouští, a já nebudu muset složitě pátrat po tom, jak moc poškozuje naše životní prostředí,“ uvedla obyvatelka Kralup nad Vltavou Iva Fuková, která už několik let bojuje za omezení provozu tamní pobočky Spolchemie, o níž lidé tvrdí, že vypouští do vzduchu zapáchající nebezpečné látky. Firma to ale popírá.
Některé ekologické organizace už ovšem zpochybnily, zda jsou uváděná data na registru v pořádku. „Některé údaje jsou na první pohled nesmyslné,“ kritizoval Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika.
„Například údaj, že Válcovny plechu ve Frýdku-Místku mají vypouštět do ovzduší 6,7 kilogramu dioxinu. Kdyby tomu tak opravdu bylo, Frýdek-Místek by byl dávno mrtvým městem. V celé republice se totiž za rok vyprodukuje 179 gramu dioxinů. Stejně těžko lze uvěřit informaci, ze Spolana Neratovice má nulové množství rtuti v odpadech,“ konkretizoval Petrlík.
Informace do registru zadávají samotné firmy. Za nesprávné ohlášení anebo uvedení nepravdivých údajů může být průmyslovému podniku udělena pokuta do výše půl miliónu korun. S podezřením na nepravdivost údajů se lidé mohou obrátit na Českou inspekci životního prostředí.
Na webu www.irz.cz si tak nyní mohou lidé zjistit, kolik a jaké odpady produkuje strojírenská firma Buzuluk Komárov na Berounsku, co utíká do ovzduší z berounské vápenky nebo kolik arzenu a rtuti uniká do půdy z Kovohutí Příbram.