Pod rouškou koronavirové krize začala v Bosně a Hercegovině v minulých týdnech výstavba pěti malých vodních elektráren. Investoři využili zákazu veřejných shromáždění a protestů a v tichosti započali výstavbu těchto projektů, proti kterým v posledních letech občanská společnost na Balkáně výrazně revoltovala. Práce jsou navíc prováděny bez zákonem vyžadovaného stavebního dozoru, protože inspektoři nemohou momentálně vykonávat svou činnost.
Bosna a Hercegovina je přitom jednou z posledních evropských zemí, která se může pyšnit divokými a přírodními řekami. Více než čtvrtina všech ohrožených evropských druhů ryb, žijících v tekoucí vodě, nachází své poslední útočiště právě u nás. Na 240 vodních tocích již nyní stojí přes 120 přehrad a malých vodních elektráren; projekty na několik stovek dalších se aktuálně připravují. Zkušenosti posledních let ukazují, že obce výstavbou elektráren více tratí, než získávají. Zatímco následky škod nese místní komunita, daňové výnosy se rozplývají ve státním rozpočtu a zisky z prodeje elektřiny plynou společnostem nebo jednotlivcům, kteří v místě elektráren nebydlí.
Tři z pěti probíhajících výstaveb jsou navíc prokazatelně nelegální
Chybí jim totiž všechna potřebná povolení a elektrárny jsou stavěny pouze na základě koncesních smluv. Podali jsme proto v těchto případech trestní stížnost na investora a obrátili se na státní zastupitelství, aby zahájilo vyšetřování. Tyto procesy jsou ale zdlouhavé a mezitím se dál nerušeně staví, desítka občanů se proto navzdory zákazu shromažďování, rozhodla výstavbu jedné z vodních elektráren blokovat. Přes toto drobné vítězství je však tamní příroda stále v ohrožení, místní komunita totiž nemá možnost blokovat výstavbu dlouhodobě.
Arnika se již dlouho snaží pomáhat místním obyvatelům.
Pracujeme na zastavení zbytečného ničení divokých řek Bosny a Hercegoviny a tlačíme na změnu zákonů tak, aby lépe chránily přírodu a práva místních komunit. Také prosazujeme zavedení evropských nařízení o životním prostředí v Bosně a Hercegovině, které napomohou lépe a efektivněji bojovat proti bezohledným investorům a zlepší ochranu zdejší cenné přírody.
Zapojujeme se do ochrany perzekuovaných aktivistů, prosazujeme právo občanů na informace a hájíme jejich právo zapojovat se do rozhodování o životním prostředí. Pomohli jsme také založit Koalici pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny, která sdružuje aktivní příslušníky tamních komunit. Těm pomáháme prosazovat jejich právo na zdravé životní prostředí, zastupujeme je v právních procesech a pořádáme pro ně workshopy a semináře, například o tom, jak komunikovat s médii a jak se zapojovat se do rozhodovacích procesů o výstavbách vodních elektráren.
Měsíčním příspěvkem nám umožníte lépe financovat naše aktivity na podporu občanské společnosti na Balkáně a právní bitvy, které výrazným způsobem napomáhají místním komunitám v boji proti privátnímu využívání jejich řek.
Darovat můžete na: www.darujme.cz/darovat/1200425