Recyklace je nejlepší způsob, jak naložit s odpadem, ale nesmí se za ní skrývat vývoz většinou nevyužitelného anebo toxického odpadu do provozů otravujících své dělníky i okolí jedy. Máme na mysli tzv. "recyklaci" mnoha rozvinutých zemí, které svůj odpad vyváží do rozvojových států, a dělají z nich „popelnice světa“. Arnika se v loňském roce výrazně zabývala zkoumáním negativních dopadů, jaké má tato aktivita v regionu jihovýchodní Asie, konkrétně v Indonésii a Thajsku. Poté, co Čína v roce 2018 zakázala dovoz cizího odpadu na své území, přesunul se tento dovoz do okolních zemí a začal je zatěžovat ještě víc než dřív.
V loňském roce zpracovala Arnika ve spolupráci s mezinárodní sítí IPEN a místními neziskovými organizacemi zásadní studii o výskytu toxických látek v potravním řetězci v Indonésii. Výsledky byly alarmující. Ve slepičích vejcích byly nalezeny vysoce toxické chemické látky v nebezpečných koncentracích, včetně dioxinů, které jsou rizikové již ve stopových množstvích. Dioxiny jsou nechvalně proslulé již z dob války ve Vietnamu jako vedlejší produkt výroby ničivého pesticidu Agent Orange. Je smutným paradoxem, že hodnoty dioxinů naměřené v indonéských vejcích se blíží hodnotám ve vietnamské oblasti Bien Hoa, kde se Agent Orange vyráběl, a která je považována za dioxiny nejzamořenější místo na Zemi.
Vejce, která byla předmětem výzkumu, pocházela z komunit Tropodo a Bangun, což jsou oblasti zaplavené odpadem dovezeným ze zahraničí (včetně evropských zemí). Lidé v těchto oblastech plastový odpad spalují, aby snížili jeho množství nebo aby získali palivo pro továrny na tofu. Tato aktivita představuje pro obyvatele obrovské zdravotní riziko. Dioxiny jsou prokazatelně spojené s řadou závažných onemocnění včetně kardiovaskulárních chorob, rakoviny, cukrovky a endometriózy.
Naše studie vůbec poprvé prokázala kontaminaci potravního řetězce v Jihovýchodní Asii kvůli nesprávnému nakládání s dovezeným plastovým odpadem, a vyvolala i mezinárodní ohlas. Na tuto studii odkazovaly dvě reportáže prestižního amerického deníku The New York Times z listopadu a prosince loňského roku, které přímo zmínily i Arniku.
Do Thajska se nevozí jenom turisté, ale i odpad
Thajsko sužuje neřízený dovoz plastů, ale i elektrošrotu, který se sem dováží z celého světa (včetně EU, USA, Japonska, Hongkongu nebo například Singapuru). Elektroodpad obsahuje směs toxických chemikálií, například olovo, kadmium a další těžké kovy či bromové zpomalovače hoření. Tyto látky jsou prokazatelně škodlivé pro lidské zdraví. Způsobují poruchy jater, ledvin, krvetvorby, škodlivé jsou především během prenatálního vývoje. Některé z nich byly nalezeny v krvi dětí žijící v blízkosti recyklačních workshopů, ale celkový průzkum zdravotních důsledků práce a života v takto toxických prostředích zatím nikdo neprovedl. Arnika chce k tomuto poznání přispět a v příštím roce odebrat vzorky krve a moči od dělníků pracujících v některé z 5000 malých dílen na zpracování odpadu v provincii Samut Sakhon.
Nedávná studie Arniky a místní partnerské organizace EARTH ze vzorkování na thajských horkých místech znečištění poukázala na znečištění půdy i slepičích vajíček v okolí inkriminovaných workshopů. Naváže na ni průzkum zdravotního stavu dělníků ve workshopech i vzorkování vzduchu. Tyto aktivity přichází ve vhodný čas, kdy bouří na poplach i další země v regionu jihovýchodní Asie. Na posledním summitu zemí regionu se vlády usnesly, že dají dovozu odpadu červenou. Tím práce Arniky a EARTH nekončí, nadále budeme hlídat, aby byl tento závazek dodržen.