Emise prokazatelně rakovinotvorných látek jsou v kraji nízké, u možná a pravděpodobně karcinogenních látek ale významné zdroje najdeme 2). I letos se na prvním místě skončila firma PETROF, která však oproti loňsku své emise styrenu snížila o více než 800 kg (z 3380 na 2544 kg). Na druhé místo se dostal PETER – GFK, provozovna Kocbeře, který naopak emise skoro o 800 kg zvýšil (ze 1480 na 2233 kg). Letos v žebříčcích nefiguruje loňská „jednička“ žebříčku prokazatelně rakovinotvorných látek: Saint-Gobain Orsil s.r.o., který pro rok 2009 již nehlási žádné emise formaldehydu.
Další významnou změnou je pokles emisí skleníkových plynů a plynů způsobujících kyselé deště, a to především díky poklesu emisí z elektrárny Poříčí. Skleníkových plynů vypustila firma skoro o 300 tisíc tun méně a plynů způsobujících kyselé deště dokonce skoro o 1,4 milionu tun méně. Celkově však změny emisí těchto látek nelze zatím vyhodnotit, protože v IRZ chybí údaje za několik zdrojů – teplárnu Náchod, teplárnu Dvůr Králové či masokombinát Skaličan.
Letos se Arnika věnuje větší pozornost emisím nebezpečných látek pro vodní organismy. Ty jsou v Královéhradeckém kraji nízké. Nejvíce látek, konkrétně arsenu a mědi, vypustila elektrárna Poříčí. Oproti předchozímu roku se její emise zvýšily cca o 90 kg (z 35,9 na 126 kg).
Kompletní žebříčky znečišťovatelů Královéhradeckého kraje pro rok 2009 278.13 Kb
Poznámky a doplňující informace:
1) Integrovaný registr znečišťování (IRZ) provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím České informační agentury životního prostředí CENIA. Lze ho nalézt na adrese www.irz.cz. Údaje o únicích vybraných chemických látek hlásí do registru samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje pouze analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst. Přítomnost v těchto žebříčcích a jejich zveřejňování mnohdy motivují podniky k eliminaci emisí škodlivých látek a k zavedení technologií, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Pro rok 2009 zahrnuje IRZ hlášení o únicích a přenosech od 86 provozoven v Královéhradeckém kraji (oproti 87 v roce 2008). Letos byla data zveřejněna již po šesté (prvním ohlašovacím rokem byl rok 2004. Podniky jsou povinny data nahlásit do konce března za předcházející rok, na konci září jsou pak data zpřístupněna veřejnosti.
2) Látky a jejich sloučeniny klasifikované IARC jako karcinogenní (skupina 1) (hlášené do IRZ): arsen, azbest, benzen, ethylenoxid, formaldehyd, chrom, kadmium a vinylchlorid. Látky klasifikované jako pravděpodobně (2A) a možná (2B) karcinogenní pro člověka: 1,2,3,4,5,6- hexychlorcyklohexan (HCH), 1,2-dichlorethan (DCE), dichlordifenyltrichlorethan (DDT), dichlormethan (DCM), ethylbenzen, heptachlor, hexachlorbenzen (HCB), chloralkany (C10-13), chlordan, chlordecon, lindan, mirex, naftalen, nikl, olovo, polychlorované bifenyly (PCB), rtuť, styren, tetrachlorethylen, tetrachlormethan (TCM), toxafen, trichlorethylen a trichlormethan.
Tisková zpráva byla vydána v rámci projektu „Voda živá“, který podpořil Státní fond životního prostředí v Programu neinvestiční podpory projektů zaměřených na aktuální témata z oblasti životního prostředí.