Neuvěřitelný zápach a zdravotní komplikace. Přesně tyto problémy trápí už dva roky většinu obyvatel Kralup nad Vltavou. A příčina? Areál Spolchemie, který je umístěn v těsné blízkosti dvou největších kralupských sídlišť. Radnice města spolu s obyvateli si dál nepřejí chemičku ve svém městě, boj s ní je ale složitý.
Neuvěřitelný zápach a zdravotní komplikace. Přesně tyto problémy trápí už dva roky většinu obyvatel Kralup nad Vltavou. A příčina? Areál Spolchemie, který je umístěn v těsné blízkosti dvou největších kralupských sídlišť. Radnice města spolu s obyvateli si dál nepřejí chemičku ve svém městě, boj s ní je ale složitý.
Jak dnes napsal deník MF Dnes, na setkání představitelů města, Spolchemie a obyvatel si lidé stěžovali hlavně na zápach. "Je strašné, že všichni dávají od chemičky ruce pryč. Přehazují si nás jako horký brambor, jenže tady žijí tisíce lidí, kteří nechtějí denně čichat rozpouštědla," uvedla jedna z obyvatelek Kralup Marie Nováková. Boj lidí s chemičkou trvá už dva roky. "Nic se neděje. Stovky lidí podepsaly petici, voláme na úřad i na policii. Nikoho ale naše problémy nezajímají," dodala Nováková.
Spolchemie přesunula do Kralup část své výroby po požáru provozu v Ústí nad Labem v roce 2002. Využila k tomu opuštěnou budovu bývalého podniku Barvy-laky, ten je ale v těsném sousedství obytných čtvrtí. V roce 2003 si obyvatelé začali stěžovat na nepříjemný zápach, který odtud údajně pochází. Vedení Spolchemie to ale rázně popírá.
"Náš závod neporušuje žádné zákonné limity. Navíc z vlastní vůle jsme investovali pět milionů korun do čisticího zařízení, které by mělo emise ještě víc omezit," uvedl generální ředitel Spolchemie Martin Procházka. Ten zároveň popřel, že by zápach z jejich chemičky pocházel. Také Česká inspekce životního prostředí potvrdila, že nové čisticí zařízení je plně funkční a díky němu se žádný zápach do okolí nešíří.
"Tak odkud tedy zápach pochází, když ne od vás?" zněla nejčastější otázka obyvatel města. Nikdo z přítomných ale nedokázal odpovědět. Podle inspekce životního prostředí jsou Kralupy vlastně městem bez změřitelných emisí i bez nebezpečného zápachu.
Kralupské obyvatele ale kvůli obtěžujícímu zápachu trápí především zdraví. "Někdy je to tak intenzivní, že mě pálí oči a nemůžu pořádně dýchat. Navíc naše děti jsou neustále nemocné. Čím to je, že velice podobné zdravotní problémy má stále více obyvatel žijících v těsné blízkosti Spolchemie?" podotkla Jitka Černá. Spolchemie je ale podle jejího ředitele naprosto bezpečný podnik. "Od nás nezapáchá nic. Jsme hluboko pod stanovenými limity," ohrazoval se Procházka.
Vedoucí městského odboru životního prostředí Jan Kobera uvedl, že město najalo ekologické právníky a používá všechny zákonné prostředky, aby firmu dostali z města. "Naše město nesouhlasí s provozem ve městě a stojíme o vytěsnění Spolchemie," zdůraznil starosta Pavel Rynt.
Starosta na schůzce připomněl, že stále trvá usnesení městské rady, jejímž cílem je vystěhovat Spolchemii z města. Lidé ale opakovaně vyjádřili nespokojenost s tím, že tato situace trvá již dva roky, a přesto město ani žádné jiné instituce nedokázaly prosadit, aby se provoz dostal mimo obytnou zástavbu.
Sousedé kralupského provozu firmy Spolchemie, který je už druhý rok otravuje průmyslovým zápachem, také postrádají hodnocení vlivu výroby laminátů na životní prostředí (EIA). Ředitel ústecké firmy Martin Procházka to však odmítá jako zbytečný tah. Jak napsal Mělnický deník, na úterní besedě v Kralupech nad Vltavou, kam přišlo asi dvě stě lidí ze čtvrti zaplavované zápachem, prohlásil, že varna v bývalém areálu Balak životnímu prostředí ve městě neškodí. Dokázat to lidem právě prostřednictvím EIA ale nemíní. "Dokažte vy, že dopad na životní prostředí má," řekl aktivistům občanského sdružení Za čisté ovzduší v Kralupech nad Vltavou s tím, že by se Spolchemie EIA nebránila - kdyby to stanovil zákon. Množství vyráběných laminátů je však těsně pod stanoveným limitem, za kterým už by se firma EIA nemohla vyhnout. Podle ředitele Procházky je to náhoda a ze strany Spolchemie nejde o záměr. Mrazivou náladu v sále pak za všechny kralupské sousedy firmy vystihl Jiří Sedláček: "Pokud vám nestojíme za pár desítek tisíc korun za EIA, je to smutné." Tím skončila po sto padesáti minutách beseda plná emocí a snahy lidí přimět Spolchemii k řešení páchnoucího sporu.